TVN24 Biznes | Ze świata

Ile zapłacimy za szczepionkę na koronawirusa? Ceny mają być "poniżej rynkowych"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Pfizer: mamy szczepionkę na koronawirusaTVN24
wideo 2/7
TVN24Pfizer: mamy szczepionkę na koronawirusa

Szczepionka przeciwko koronawirusowi w dawce dwóch zastrzyków ma być wyceniana poniżej "typowych stawek rynkowych". Ceny mają być zróżnicowane w zależności od kraju czy regionu - poinformowała niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki ma ponad 90 procent skuteczności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Cena szczepionki, która została opracowana wspólnie z amerykańskim koncernem Pfizer i która jeszcze nie uzyskała zgody organów regulacyjnych, odzwierciedlałaby ryzyko finansowe, jakie ponieśli jej inwestorzy z sektora prywatnego – powiedział szef strategii BioNTech Ryan Richardson na zorganizowanym w sieci wydarzeniu brytyjskiego dziennika "Financial Times".

"Ceny będą zróżnicowane"

- Staraliśmy się stosować wyważone podejście, które uznaje (fakt), że innowacje wymagają kapitału i inwestycji, dlatego planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych - powiedział Richardson.

Dodał, że musi to "odzwierciedlać sytuację, w której się znajdujemy, oraz mieć na celu zapewnienie szerokiego dostępu (do szczepionki) na całym świecie".

- Spodziewam się, że w niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane - dodał, nie chcąc jednak podać szczegółów na temat tych różnic.

Szczepionka

W poniedziałek firma Pfizer poinformowała, że rozwijany we współpracy z BioNTech SE projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a w 2021 r. może zostać wyprodukowanych do 1,3 mld dawek substancji.

Tymczasem minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wyraził oczekiwanie, że ostateczna umowa z BioNTech i jej partnerem firmą Pfizer na zakup potencjalnej szczepionki zostanie podpisana "w najbliższych dniach". - Teraz doprowadzimy to do szybkiego finału - powiedział Spahn na konferencji prasowej w Berlinie. Dodał, że spodziewa się, iż Niemcy otrzymają do 100 mln dawek szczepionki BioNTech-Pfizer.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości