Euforia na rynkach po informacji o szczepionce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie poszły mocno w górę po poniedziałkowej informacji o wysokiej skuteczności szczepionki opracowywanej przez Pfizer i BioNTech. Zwyżkowały także notowania na europejskich rynkach. Rosną ceny ropy, złoty umacnia się.

W pierwszej części dnia główne indeksy na GPW rosły między 1 a 2 proc. Sytuacja zmieniła się jednak w połowie sesji, kiedy amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez Pfizer Inc. i BioNTech SE projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Giełda

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 zyskał 4,02 proc. do 1.765,71 pkt., WIG zwyżkował o 3,81 proc. do 50.827,48 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 3,16 proc. do 3.623,48 pkt., a sWIG80 urósł o 3,23 proc. do 14.349,05 pkt.

WIG20 kontynuował wzrosty i po tym, jak w ubiegłym tygodniu wzrósł o 12 proc. jest teraz najwyżej od połowy września. Pozostałe indeksy także są na kilkutygodniowych maksimach.

Obroty na GPW wyniosły około 2.780 mln zł, z czego 2.159 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach Allegro (415 mln zł) oraz CD Projektu (372 mln zł). Na trzecim miejscu znalazł się Mercator Medical (206 mln zł).

W ujęciu sektorowym 13 z 15 wskaźników zanotowało wzrosty. WIG-odzież zyskał 16 proc., paliwa wzrosły o 12 proc., a energia i banki po 10 proc. - wszystkie znalazły się na co najmniej miesięcznych szczytach.

W dół poszedł WIG-leki - o 3,5 proc. i gaming - o 2,6 proc.

W WIG20 15 spółek zakończyło dzień na plusie, w tym 8 z dwucyfrowymi wzrostami. Niemal wszystkie z nich znalazły się na kilkutygodniowych maksimach. Najmocniej zyskały notowania CCC - o 19 proc., LPP - o 16 proc., PGE - o 15 proc. Orlenu - o 14 proc. i Lotosu - o 13 proc. Po około 10 proc. wzrosły Santander, JSW i Tauron.

Relatywnie bez większych zmian pozostały jedynie KGHM i telekomy.

Najmocniej, o 5,5 proc. zniżkowało Dino, które w piątek zyskało blisko 12 proc. po publikacji wyników za III kw., wyznaczając historyczne maksimum notowań.

Choć w pierwszej połowie dnia kurs Allegro utrzymywał się około 1,5 proc., a CD Projektu 3 proc. nad kreską, to w momencie, kiedy na rynku rozpoczęły się wzrosty wywołane informacją o szczepionce, notowania zaczęły mocno zniżkować i zakończyły sesję z 3- proc. spadkiem w przypadku CD Projektu i blisko 2 proc. w dół na Allegro.

Kurs Rainbow Tours poszedł w górę o 40 proc., AmRestu, Agory i Enter Air - po blisko 30 proc., Benefit - o 13 proc. i VRG - o 10 proc.

Mocno zyskały także m.in. mBank - o 24 proc., Millennium - o 18 proc. i OncoArendi Therapeutics - o 20 proc. Ostatnia ze spółek kontynuuje wzrosty po podpisaniu istotnej umowy. W piątek jej notowania zyskały ponad 200 proc.

Spadki dotknęły natomiast: Mercator Medical - o 17 proc., Airway Medix i Biomed Lublin - po około 13 proc., Harper Hygienics - o 10 proc. a także po około 9 proc. Cormay i Global Cosmed. 

W górę poszły też światowe indeksy. Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 4,17 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 4,94 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 7,57 proc., a brytyjski FTSE zyskał 4,67 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 3,98 proc. Indeks wspiął się na najwyższy poziom od końcówki lutego.

DAX
FTSE100
CAC40
FTSEMIB

Indeks S&P 500 rośnie o 2,87 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 4,42 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 1,18 proc.

Akcje Pfizera rosną 8,5 proc., a Biogen idą w dół o 30 proc.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 2,12 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 1,86 proc.

SP500
DJI
NASDAQ

Waluty

Postępy w pracach nad szczepionką wpłynęły też na waluty. Dolar umacnia się o 0,69 proc. wobec koszyka walut do 92,86.

Eurodolar idzie w dół o 0,5 proc. do 1,1815.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 2,16 proc. do 105,60.

Kurs funta zniżkuje o 0,12 proc. wobec dolara do 1,3130.

Lira rośnie aż o 4,20 proc. w stosunku do dolara w poniedziałek do 8,1581, co jest największym wzrostem w ciągu dnia od kilku miesięcy. Jeszcze w piątek osiągnęła nowy rekord wszech czasów, po spadku o 30 proc. w tym roku, najgorszej jak dotąd walucie rynków wschodzących w 2020 r.

Kurs USD/PLN wynosi 3,7970.

Złoty od rana umacniał się wobec euro, a ruch ten został dodatkowo wzmocniony informacją o szczepionce. Na koniec dnia EUR/PLN notowany jest 6 gr poniżej piątkowego zamknięcia. Będąc na 4,47, kurs jest najniżej od blisko miesiąca.

- W obecnej sytuacji poziomy EUR/PLN poniżej 4,45 są jednak zbyt mocne dla złotego, stąd umocnienie jest raczej przejściowe, a kurs prawdopodobnie będzie wracał w stronę 4,50, przy czym to może nastąpić dopiero w przyszłym tygodniu - ocenił starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski.

- Informacje o szczepionce powinny pomagać giełdom i złotemu, ale niekoniecznie dolarowi. Zobaczymy jednak, co z tego wyniknie i ile finalnie się potwierdzi. W dłuższej perspektywie dla rynków ważne będzie to, jak szybko i ile dawek będzie mogło być wyprodukowanych i rozdystrybuowanych do populacji - dodał.

EUR/PLN
USD/PLN
EUR/USD

Surowce

Wzrastają też ceny ropy naftowej. Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 40,33 USD za baryłkę, po wzroście o 8,56 proc., a styczniowe futures na Brent idą w górę o 7,66 proc. do 42,44 USD/b.

Srebro spada o 7,47 proc. do 23,69 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 4,96 proc. do 1.854,1 USD za uncję.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Szczepionka na COVID-19

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że jego eksperymentalna szczepionka zapobiegająca COVID-19 okazała się skuteczna w ponad 90 procentach. Oceniono tak na podstawie wstępnych wyników dużego badania.

Pfizer i niemiecki partner BioNTech SE są pierwszymi producentami, którzy przedstawili pozytywne dane z szeroko zakrojonych badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pfizer to międzynarodowy koncern z siedzibą w Nowym Jorku. Firma została założona w 1849 roku przez Amerykanów niemieckiego pochodzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty tak zwanej czternastej emerytury. Projekt przewiduje, że w 2024 roku świadczenie zostanie wypłacone we wrześniu - poinformowano w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Velo Bank, BOŚ Bank, Nest Bank - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce nieodpowiednich osób, to możemy mieć kłopoty - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL. Za jej sprawą możemy się zabezpieczyć na przykład przed próbą wyłudzenia danych czy kredytu naszym kosztem.

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Będą dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków - zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. To reakcja na postulat organizacji pozarządowych. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl szefowa MRPiPS doprecyzowała, kiedy mogą wejść w życie przepisy.

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Elon Musk podczas czwartkowego wystąpienia online powiedział do uczestników targów VivaTech 2024 w Paryżu, że "prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Dodał jednocześnie, że niekoniecznie jest to coś złego.

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

Źródło:
CNN

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP