"Duże prawdopodobieństwo" kolejnej podwyżki stóp w Szwajcarii. Raty kredytów mogą wzrosnąć

Autor:
jr/dap
Źródło:
Bloomberg/ TVN24 Biznes
Tusk: Europa z tego kryzysu może wyjść bardziej zintegrowana
Tusk: Europa z tego kryzysu może wyjść bardziej zintegrowanaTVN24
wideo 2/4
TVN24Tusk: Europa z tego kryzysu może wyjść bardziej zintegrowana

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponownie pojawi się potrzeba zacieśnienia polityki monetarnej, bo musimy mieć pewność, że zwalczymy inflację - powiedział Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego. Według analityków na następnym, grudniowym posiedzeniu SBN nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych - o 75 punktów bazowych.

Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, na spotkaniu z właścicielami firm w Lozannie poinformował, iż "istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponownie pojawi się potrzeba zacieśnienia polityki monetarnej, bo musimy mieć pewność, że zwalczymy inflację" - podaje Bloomberg.

- To, czy bank centralny podniesie stopy procentowe na posiedzeniu 15 grudnia, zależy od napływających danych - stwierdził Jordan.

Zapewnienie stabilności cen

Szwajcaria podniosła już koszty kredytów o 125 punktów bazowych do 0,5 procent w tym roku - zwraca uwagę Bloomberg, zauważając przy tym, że według ekonomistów na następnym posiedzeniu nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych - o 75 punktów bazowych.

Szwajcarski Bank Narodowy podczas zeszłotygodniowego spotkania zobowiązał się on do użycia "wszelkich niezbędnych środków", aby zapewnić stabilność cen.

- Kiedy frank szwajcarski stanie się znów zbyt silny, mamy możliwość interwencji, ale jeśli stanie się zbyt słaby, mamy też możliwość sprzedaży - mówił w poniedziałek Jordan.

Silny frank szwajcarski chronił ostatnio kraj przed wysoką inflacją. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych spowalnia od dwóch miesięcy i jest poniżej 3 procent w porównaniu do 10,7 procent w strefie euro.

Raty kredytów we frankach

Na decyzje banku centralnego Szwajcarii skierowane są oczy tzw. frankowiczów. Wysokość płaconej przez nich raty zależy od dwóch elementów: stóp procentowych w Szwajcarii oraz kursu franka.

Jak informował pod koniec kwietnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, według danych BIK na koniec marca w spłacie było jeszcze 377,6 tys. kredytów frankowych na kwotę 91,35 mld zł.

Niektóre banki oferują klientom ugody zawierające propozycję zamiany kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego na kredyty w złotym. Podstawą takiej ugody w przypadku części instytucji finansowych jest propozycja szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Polega ona na tym, że klienci mogą się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: Bloomberg/ TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MDart10 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości