Blokada części internetu i godzina policyjna. Władze Sri Lanki reagują na antyrządowe protesty

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Media społecznościowe zostały zablokowane w nocy z soboty na niedzielę w całej Sri Lance. Wcześniej na wyspie wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną mającą obowiązywać do poniedziałku. Przez kryzys gospodarczy na wyspie zaostrzają się antyrządowe protesty.

Media społecznościowe, w tym Twitter, Facebook oraz komunikatory internetowe działają na 22-milionowej wyspie jedynie za pośrednictwem sieci VPN. Zablokowanie internautom komunikacji to jeden z kroków, który władze - kierowane przez premiera Mahindę Rajapaksę i jego brata prezydenta Gotabayę Rajapaksę - podjęły, by powstrzymać zaostrzające się antyrządowe protesty.

Sri Lanka - antyrządowe protesty. Trwa godzina policyjna

Mieszkańcy Sri Lanki mają zakaz korzystania z dróg i innych miejsc publicznych, od sobotniego wieczoru nie funkcjonują także sklepy i transport publiczny. Główne ulice stołecznego Kolombo są niemal puste. Godzina policyjna ma trwać przez 36-godzin - do poniedziałku rano.

W piątek prezydent Gotabaya Rajapaksa wprowadził stan wyjątkowy po tym, gdy poprzedzającej nocy demonstranci przemaszerowali w okolice jego prywatnej rezydencji. Kilkaset metrów od domu Rajapaksy doszło do starć z policją, w czasie których spłonęło kilka pojazdów.

Kryzys gospodarczy na Sri Lance

Antyrządowe wystąpienia na Sri Lance są wywołane bezprecedensowym w historii kraju kryzysem gospodarczym, do którego doszło przez trudności ze spłatą zagranicznych kredytów. Kryzys boleśnie dotyka zwykłych Lankijczyków. którzy od tygodni mierzą się z codziennymi, wielogodzinnymi przerwami w dostawach elektryczności i rosnącymi cenami podstawowych produktów.

Z powodu niedoboru paliw, w tym benzyny, służącego do gotowania gazu i oleju napędowego, pod stacjami benzynowymi każdego dnia ustawiają się kilkusetmetrowe kolejki ludzi i aut. Dochodzi też do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu internetu i sieci telefonii komórkowej.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości