Nie będzie sprzeciwiał się ekstradycji. Twórca "jednego z największych oszustw" chce opuścić Bahamy

Autor:
jr/ams
Źródło:
Reuters
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoinTVN24
wideo 2/3
TVN24Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX, podjął decyzję, że nie będzie sprzeciwiał się ekstradycji do Stanów Zjednoczony, gdzie prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła mu osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Aktualnie młody milioner przebywa pod nadzorem w zakładzie, w którym, jak opisywał amerykański departament, panują ciężkie warunki ze względu na przeludnienie, plagę gryzoni i używanie przez więźniów wiader jako toalet.

Reuters podał, że Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX, podjął decyzję, że nie będzie sprzeciwiał się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła mu osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Oddzielne zarzuty wysunął także regulator giełdowy SEC.

Damian Williams, główny prokurator federalnym, nazwał działania Bankmana-Frieda jako jedne z największych oszustw finansowych w historii Ameryki.

Błędy tak, odpowiedzialność nie

Bankman-Fried przyznał się do błędów w zarządzaniu giełdą FTX, ale jednocześnie nie wierzy w swoją odpowiedzialność karną.

W poniedziałek były szef giełdy pojawił się w sądzie w stolicy Nassau. Podczas przesłuchania, jego bahamski prawnik Jerone Roberts, powiedział, że nie jest on jeszcze gotowy do wyrażenia zgody na ekstradycję. Roberts podkreślił również, że Bankman-Fried widział oświadczenie przedstawiające amerykańskie zarzuty przeciwko niemu, ale chciał zapoznać się z pełnym aktem oskarżenia.

Czytaj więcej: Wielka smuta w krypto. Jak wygląda krajobraz krypto po katastrofie?>>>

Gdzie przebywa Bankman-Fried?

30-letni milioner został aresztowany na polecenie amerykańskich prokuratorów w poniedziałek 12 grudnia. Powiedział wtedy, że będzie kwestionował ekstradycję, jednocześnie odwołując się od decyzji sędziego z Bahamów, który odmówił jego zwolnienia z aresztu za kaucją. Od tego czasu Bankman-Fried przebywa pod nadzorem w Bahama Department of Corrections w Nassau, znanym wcześniej jako Fox Hill. Departament Stanu USA w raporcie z 2021 roku opisał warunki panujące w tym zakładzie jako ciężkie ze względu na przeludnienie, plagę gryzoni i używanie przez więźniów wiader jako toalet. Władze lokalne twierdzą, że od tego czasu warunki uległy poprawie. Czytaj też: Sam Bankman-Fried, twórca giełdy kryptowalut FTX, aresztowany na Bahamach

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości