Sam Bankman-Fried, twórca giełdy kryptowalut FTX, aresztowany na Bahamach

Autor:
jdw//az
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoinTVN24
wideo 2/3
TVN24Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin

W poniedziałek 12 grudnia 30-letni Sam Bankman-Fried został aresztowany na polecenie amerykańskich prokuratorów - donosi Reuters. Twórca giełdy kryptowalut FTX został pojmany podczas pobytu na Bahamach przez lokalną policję. We wtorek miał zeznawać przed kongresem Stanów Zjednoczonych. 

Twórca giełdy kryptowalut został aresztowany w poniedziałek tuż po godzinie 18 lokalnego czasu przez bahamską policję. Przebywał wówczas w swoim kompleksie apartamentów The Albany, gdzie miał przygotowywać się do wtorkowych zeznań przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Jak wynika ze szkicu zeznań, którego kopia dotarła do agencji Reuters, Bankman-Fried planował wyznać, że po drastycznym odpływie funduszy klientów kancelaria Sullivan and Cromwell naciskała na niego, by powołał Johna Raya na nowego prezesa zarządu. Miał też powiedzieć, że kiedy kilka minut później zmienił zdanie co do tej decyzji, przekazano mu, że jest już za późno. 

Sam Bankman-FriedAlex Wong/Getty Images

Reuters, powołując się na słowa kongresmen Maxine Waters, podaje, że w związku z aresztowaniem Bankman-Fried nie będzie mógł zeznawać przed amerykańskim parlamentem. Przed kongresem wystąpi za to nowy CEO FTX John Ray, który został ogłoszony prezesem zarządu w tym samym czasie, w którym firma rozpoczęła dobrowolne postępowanie upadłościowe. Jego zadaniem jest uporządkowanie sytuacji finansowej spółki. Po objęciu posady, Ray publicznie krytykował sposób zarządzania FTX przez Bankmana-Frieda. 

Bahamska policja podała z kolei, że Bankman-Fried we wtorek pojawi się w lokalnym sądzie najniższej instancji. Biuro prokuratora generalnego USA przekazało natomiast, że oczekuje na ekstradycję założyciela FTX. Reuters poinformował także o akcie oskarżenia, przygotowanym przez amerykańskich prokuratorów, którego treść ma zostać ujawniona we wtorek. Osobne zarzuty, związane z naruszeniem przez 30-latka przepisów dotyczących papierów wartościowych, autoryzowała Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

ZOBACZ TEŻ: Sam Bankman-Fried i upadek giełdy FTX. Jak wygląda krajobraz krypto po katastrofie?

- Nigdy nie próbowałem popełnić oszustwa - deklarował Bankman-Fried w rozmowie z "The New York Times". Przyznał jednak, że nie zabezpieczył odpowiedniej ilości gotówki na pokrycie wypłat klientów FTX. Według dokumentów sądowych z początku tego miesiąca, FTX jest obecnie winien swoim 50 największym wierzycielom prawie 3,1 mld dolarów.

Upadek giełdy FTX

Giełda FTX zbankrutowała, kiedy wyszło na jaw, że Bankman-Fried mógł nielegalnie wykorzystywać środki z depozytów klientów w swojej drugiej firmie - Alameda Research, prowadzącej ryzykowne inwestycje. Klienci FTX zaczęli wtedy masowo próbować wypłacać swoje pieniądze, ale okazało się, że giełda tylko pozorowała, że posiada płynność finansową. 11 listopada 2022 roku FTX oraz powiązane z nią 130 innych firm handlujących kryptowalutami, w tym Alameda Research, rozpoczęły dobrowolne postępowanie upadłościowe. Tego samego dnia Bankman-Fried ustąpił z funkcji prezesa. Jego miejsce zajął John Ray, który ma uporządkować sytuację spółki.

ZOBACZ TEŻ: Spektakularny koniec i "efekt Lehman Brothers" na rynku. "Widzieliśmy, że dzieje się szaleństwo"

Autor:jdw//az

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Matias J. Ocner/Miami Herald/Tribune News Service via Getty Images

Pozostałe wiadomości