Ryanair wywoła wojnę cenową? Ceny biletów idą ostro w dół

Ze świata

ShutterstockW całym 2015 roku Ryanair przewiózł 101,4 mln pasażerów

Świetna wiadomość dla wczasowiczów, którzy wybierają się na urlop samolotem. Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair zapowiedziały właśnie, że obniżą ceny biletów lotniczych o 7 proc. Ten ruch może mieć dalsze konsekwencje i wywołać wojnę cenową wśród przewoźników.

Ryanair, największy w Europie tani przewoźnik, podjął decyzję o cięciach w taryfie, bo chce, aby jego samoloty latały jak najbardziej zapełnione pasażerami. Popyt na bilety lotnicze osłabł po ostatnich atakach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli.

Ryanair spodziewa się, że latem ceny biletów spadną o ok. 5-7 proc., a zimą aż o 12 proc. Prezes Michael O'Leary tłumaczył, że taryfy będą niższe głównie ze względu na dodatkową liczbę miejsc we flocie przewoźnika. W ciągu ostatniego roku Ryanair przyjął dostawę 41 nowych samolotów Boeing 737, a jeszcze w tym roku flotę zasilą 52 takie samoloty.

- Nasi klienci dostaną tańsze bilety, a na naszych konkurentów będzie wywierana presja - powiedział O'Leary.

Ostra rywalizacja

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) bilety do/z europejskich lokalizacji spadły w pierwszym kwartale o 11,4 proc. rok do roku.

Szef Ryanaira przewiduje, że konkurencja będzie ostra i ceny biletów pozostaną na niskim poziomie. Analitycy twierdzą, że Ryanair jest bardzo ważnym przewoźnikiem w Europie i jeśli zdecydował się na cięcie cen, to inne linie lotnicze będą musiały odpowiedzieć w ten sam sposób. O'Leary nie ma wątpliwości. - Jeśli będzie wojna cenowa, to Ryanair wyjdzie z niej zwycięsko - zapowiedział.

Trzeba przyznać, że ma powody do optymizmu. W 2015 roku zyski Ryanaira były wyższe o 43 proc. niż rok wcześniej i wyniosły 1,2 mld euro netto.

Ranking najgorszych portów lotniczych 2015:

Ranking najgorszych portów lotniczych 2015TVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock