Dziewięciolatek zarobił prawie 30 milionów dolarów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Ośmiolatek najlepiej zarabiającą gwiazdą YouTubeTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSOśmiolatek najlepiej zarabiającą gwiazdą YouTube (materiał archiwalny)

Najlepiej zarabiającą gwiazdą serwisu YouTube po raz trzeci został 9-letni Ryan Kaji. Zarobki małego Amerykanina sięgają aż 29,5 milionów dolarów. W swoich filmach chłopiec recenzuje zabawki oraz robi eksperymenty naukowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Miarą sukcesu małego Amerykanina pochodzącego z wietnamsko-japońskiej rodziny są nie tylko zarobki i wyświetlenia, ale też fakt, że został pierwszą gwiazdą YouTube, która doczekała się "swojego" balonu przedstawiającego go jako superbohatera podczas słynnej nowojorskiej parady domu handlowego Macy's w Święto Dziękczynienia.

"Był to chwyt marketingowy, a zarazem ekscytujący moment dla dzieci, które oglądały filmy Kajiego przedstawiające eksperymenty naukowe zrób to sam, rodzinne historie i recenzje nowych zabawek" – podkreśla Forbes.

Na czele trzeci rok z rzędu

Jak zaznaczył magazyn, większość dochodów chłopca pochodzi z umów licencyjnych obejmujących ponad 5000 produktów. Od dekoracji sypialni i figurek po maski i krótkofalówki. Prezentuje je na kanale dla dzieci na YouTube. Występuje tam z mamą.

Ryan Kaji, jest na czele gwiazd YT już trzeci rok z rzędu. Na filmach wideo recenzuje zabawki. Ma też własną linię markowych towarów m.in. plecaki i pastę do zębów. W jednej z telewizji doczekał się serialu nazwanego Ryan’s Mystery Playdate.

"Forbes" zwraca uwagę, że większość zarobków pozostałych gwiazd YouTube pochodzi z reklam generowanych przez ich filmy w YouTube. Odwołują się przede wszystkich do ludzi młodych lub przynajmniej z młodzieńczym poczuciem humoru. Najwięcej dochodów przynoszą filmy przyjazne rodzinie, produkowane w języku angielskim i dłuższe niż osiem minut.

Jak wynika z badań niemieckiej firmy Statista specjalizującej się w gromadzeniu danych rynkowych i konsumenckich YouTube ogląda 77 proc. amerykańskich internautów w wieku od 15 do 25 lat.

Inne gwiazdy

Najgroźniejszym rywalem Ryana jest 22-letni Amerykanin Jimmy Donaldson znany jako MrBeast. Zarobił 24 mln dolarów, ma w sumie 3 mld wyświetleń i 47,8 mln abonentów. Wsławił się m.in. przygotowaniem kosztem 600 tys. dolarów w Święto Niepodległości 4 lipca filmu wideo z pokazem sztucznych ogni.

"Do najważniejszych atrakcji należało wystrzelenie około 100 rakiet przymocowanych do manekina, wysadzenie w powietrze toyoty i zdetonowanie najdroższego fajerwerku na świecie z ważącego 200 kg urządzenia wartości 160 tys. dolarów" – wyliczał "Forbes", dodając, że ekipa MrBeasta musiała się skonsultować z Federalną Administracją Lotnictwa Cywilnego (FAA), aby nie zakłócić ruchu lotniczego. Jedenastominutowy film miał prawie 60 mln wyświetleń.

Jedyną przedstawicielką kobiet wśród 10 najlepiej opłacanych na YouTube gwiazd jest sześcioletnia Rosjanka "Nastia" - Anastasija Radzinskaja. Na swym kanale przedstawia filmy, na których bawi się z ojcem klockami Lego, wykonuje prace domowe i mówi o wirusach.

"Filmy są kolorowe, wyraziste z niezbyt skomplikowanym słownictwem, co czyni je idealnymi dla maluchów na całym świecie" – ocenia "Forbes".

Dochody mieszczącej się na siódmym miejscu listy "Nasti" wynoszą 18,5 mln dolarów, ma w sumie 39 mld wyświetleń i 190,6 mln abonentów.

"W przeciwieństwie do innych przedstawicieli świata mediów cierpiących z powodu zastoju wywołanego pandemią, YouTube jest główną atrakcją dla ludzi, którzy utknęli w domu, nudząc się zamknięciu" – zauważył magazyn.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock