Inspekcja Handlowa zakwestionowała 33 spośród 113 skontrolowanych zabawek - wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najwięcej z nich pochodziło z Chin. Stwierdzono również dość wysoki odsetek zabawek o przekroczonej zawartości niebezpiecznych związków chemicznych.
UOKiK w raporcie za pierwszy kwartał br. podał, że najwięcej objętych kontrolą zabawek pochodziło z Chin - 89. Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów - 27.
Zastrzeżenia zgłoszono też wobec trzech zabawek wyprodukowanych w Polsce, dwóch pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz jednej o nieustalonym pochodzeniu.
Łącznie Inspekcja Handlowa zakwestionowała 33 (29,20 procent) spośród 113 skontrolowanych zabawek.
Wyniki kontroli UOKiK
Z raportu wynika, że najwięcej niezgodności dotyczyło braku lub nieprawidłowych danych producenta lub importera - 32 proc. przypadków. W 20 proc. przypadkach zastrzeżenia dotyczyły braku lub nieprawidłowego ostrzeżenia. Niemal co ósma zakwestionowana zabawka nie miała w ogóle lub miała nieprawidłową deklarację zgodności.
Urząd wskazał we wnioskach z raportu, że w przypadku niezgodności formalnych najczęściej kwestionowano brak danych identyfikujących producenta i importera oraz prawidłowość umieszczenia na wyrobach wymaganych ostrzeżeń. "To jedne z najczęściej występujących nieprawidłowości" - wskazano.
Ponadto stwierdzono w badaniach laboratoryjnych dość wysoki odsetek zabawek o przekroczonej zawartości ftalanów - około 26 proc. zabawek przebadanych laboratoryjnie.
"Ftalany to substancje działające toksycznie na rozrodczość i posiadające właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. Ich dopuszczalna zawartość wynosi od 0,1 do 0,3 procent masy zabawki" - wyjaśnił UOKiK.
Grupą wyrobów, w której stwierdzono najwięcej nieprawidłowości w tym zakresie, były lalki, gdzie podwyższoną zawartość ftalanów stwierdzano w miękkich częściach wykonanych z PCW, takich jak np. głowy - czytamy w raporcie.
UOKiK poinformował też o konieczności dalszego monitorowania rynku w tym obszarze, zwłaszcza w przypadku zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, na które substancje te mają szczególnie negatywny wpływ.
Ocena, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci, w tym poprzez badania laboratoryjne właściwości chemicznych, przeprowadzona została w laboratorium UOKiK.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock