Rosyjski budżet się nie dopina. Zetną pensje ludzi Putina

Ze świata


Deficyt budżetowy Rosji w 2015 roku wyniesie 3,7 proc. - powiedziała w piątek wiceminister finansów Tatiana Nesterenko. Dodała, że resort planuje cięcia w wydatkach budżetowych na poziomie 1,07 bln rubli (17,5 mld dolarów). Jak poinformował z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent Rosji Władimir Putin postanowił obniżyć pensje członków administracji prezydenta o 10 proc.

- Rząd poprosi parlament o pozwolenie na wydanie w 2015 roku dodatkowych 2,7 tryliona rubli (44,2 mld dolarów) z rezerwy budżetowej, w uzupełnieniu do 500 mld rubli już przewidzianych w budżecie - powiedziała Nesterenko.

Jak dodała, w najgorszym wypadku, fundusz rezerw może skurczyć się do ok. 1 tryliona rubli do końca 2015 roku. Zaznaczyła też, że Rosja nie planuje emisji euroobligacji o wartości 7 mld dolarów.

Pensje w dół

Z kolei prezydent Władimir Putin poinformował dzisiaj na roboczej naradzie ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, że płace pracowników administracji kremlowskiej zostaną zmniejszone o 10 proc.

Wiadomość o tym przekazał mediom prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow. Stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa FR są między innymi premier Dmitrij Miedwiediew i szef administracji kremlowskiej Siergiej Iwanow. Jak przypomniała agencja TASS, jeszcze w grudniu ubiegłego roku Putin podpisał nowelizację ustawy o służbie państwowej, wstrzymującą na rok bieżący zgodną z poziomem inflacji indeksację płac urzędników administracji prezydenckiej, aparatu rządowego i resortu spraw zagranicznych. Według rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat w okresie od stycznia do września 2014 roku średnia płaca w administracji prezydenckiej wynosiła 216 tys. rubli (3,5 tys. dolarów).

Różne prognozy

Pod koniec stycznia rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego skorygowało swoją prognozę makroekonomiczną na 2015 rok. W nowej przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji w tym roku spadnie o 3 proc., a inflacja wzrośnie do 12 proc.

W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc.

Uchwalony w listopadzie 2014 roku budżet na 2015 rok i okres planowy 2016-2017 zakłada, że w tym roku rosyjski PKB wzrośnie o 1,2 proc., a inflacja wyniesie 5-6 proc.

Autor: tol / Źródło: reuters, pap