Rosyjska cenzura nie śpi. Zablokowała Reddit za post o grzybkach halucynogennych

Ze świata

Rosyjska cenzura przypomina o sobie. Tamtejszy urząd kontroli mediów Roskomnadzor wprowadził właśnie zakaz dostępu do jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych Reddit

Rosyjska cenzura przypomina o sobie. Tamtejszy urząd kontroli mediów Roskomnadzor wprowadził zakaz dostępu do jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych Reddit. Po jednym dniu blokowania stron Reddit, urząd zdecydował się go znów udostępnić rosyjskim obywatelom - podał rosyjski portal Meduza.

W oficjalnym uzasadnieniu napisano, że przyczyną blokady strony jest zamieszczony na niej post dotyczący hodowli grzybów halucynogennych.

Reddit, to amerykański portal gromadzący treść umieszczaną w internecie w formie linków.

Interwencja agencji antynarkotykowej

Blokada została nałożona przez Roskomnadzor - rosyjską Federalną Służbę Nadzoru w obszarze Telekomunikacji, Technologii Informacyjnych oraz Komunikacji Masowych. Komunikat, co ciekawe nie pojawił się jednak na stronie instytucji, lecz na jej koncie w portalu społecznościowym VKontacte (rosyjski odpowiednik Facebooka - red.).

Na początku tygodnia ta sama agencja zagroziła zakazem dostępu do Reddit za publikowanie treści o marihuanie.

Jak poinformował serwis Meduza, Roskomnadzor, który gromadzi listę wszystkich stron zakazanych w Rosji dodał do tego grona Reddit na żądanie narodowej agencji kontroli antynarkotykowej.

Bez odpowiedzi

W swym komunikacie Roskomnadzor napisał, że informacja o zakazie została przesłana na "wielorakie adresy" należące do Reddit, ale nie otrzymano żadnej odpowiedzi. Ich zdaniem powodem takiej sytuacji może być fakt wakacji, w związku z czym część pracowników może przebywać obecnie na urlopach.

Jednakże jak podkreśla Roskomandzor, nie jest to żadnym usprawiedliwieniem dla "ryzyka utraty całej społeczności" w Rosji.

Po niespełna dobie, udało się rosyjskiemu cenzorowi skontaktować się z administratorami strony i ta została odblokowana.

Organizacja przy tej okazji stworzyła plakat w formie listu gończego z maskotką kojarzoną z Reddit.

Rosja od dłuższego czasu stara się ograniczyć obywatelom dostęp do zagranicznych serwisów.

Roskomnadzor zablokował dostęp do amerykańskiego serwisu Redditvk.com

Jak przypomina bowiem BBC, w ubiegłym roku Rosja wprowadziła specjalne prawo, na mocy którego blogerzy z publicznością przekraczającą 3 tys. ludzi, muszą być zarejestrowani w systemie stworzonym przez najwyższą władzę. Do tej pory ograniczono dostęp m.in. Wikipedii czy Facebooka.

Autor: mb / Źródło: BBC, The Independent