Rosjanom zostaje coraz mniej rubli w portfelach. Drastycznie tną wydatki na jedzenie

Ze świata

TVN24 BiSRosjanie tną wydatki na jedzenie

Kryzys gospodarczy w Rosji zmusił prawie połowę Rosjan do cięcia wydatków na żywność i inne artykuły konsumpcyjne o prawie jedną czwartą - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Nielsen. Do końca roku sytuacja ma się jeszcze pogorszyć.

To spory skok, bo w poprzednim sondażu przeprowadzonym w grudniu, tylko 31 proc. Rosjan przyznało się do ograniczenia wydatków na żywność i inne artykuły konsumpcyjne.

Zauważalny wzrost

- Konsumenci są coraz bardziej ostrożni, uważniej szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy - powiedziała Ilona Lepp, dyrektor rosyjskiego oddziału firmy Nielsen.

44 proc. Rosjan przyznało, że począwszy od grudnia wydaje średnio o 24 proc. mniej na podstawowe dobra - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię.

Wyniki w znacznym stopniu odzwierciedlają pogorszenie się w ostatnich miesiącach sytuacji gospodarstw domowych w Rosji, na co wpływ mają zachodnie sankcje oraz niższe dochody w wyniku utrzymujących się na niskim poziomie cen ropy naftowej.

Jak informuje rosyjska państwowa agencja statystyczna Rosstat, w okresie od marca 2014 do marca 2015 roku płace realne spadły o 9,3 proc. Ogólna inflacja utrzymywała się na poziomie 17 proc., przy czym ceny żywności rosły w jeszcze większym tempie, bowiem notowały wzrosty o 24,7 proc., informuje "The Moscow Times".

Przeciętny Rosjanin zarabia miesięcznie 33,205 rubli (640 dol.), wynika ponadto z najnowszych raportów Rosstat.

Badanie Nielsena wykazało, że 99 proc. respondentów zauważyło wzrost cen żywności i innych artykułów konsumpcyjnych w sklepach.

Badanie Nielsen zostało przeprowadzone w okresie 16-22 marca na grupie 1080 osób z 29 miast na obszarze Rosji.

Większe obciążenie

Ponadto, badanie cen detalicznych przeprowadzone w marcu przez VTB Capital przewiduje, że wydatki Rosjan na żywność do końca 2015 roku mogą wynosić między 50-55 proc. dochodów gospodarstw domowych - informuje dziennik "Wiedomosti".

W zeszłym roku wydatki wynosiły 40 proc.

Rosjanie piją mniej alkoholuTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24