Ukraiński skarb państwa przejął 154 aktywa prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko - podało Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. W przejętym majątku znajdują się domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.
Ukraina przejmuje aktywa Medwedczuka
Postanowienie o przejęciu aktywów Medwedczuka i jego żony wydał kijowski sąd. Szczegółowe zestawienie przejętych dóbr obejmuje: 26 samochodów, 30 działek, 23 domy, 32 mieszkania, 17 miejsc parkingowych i jeden jacht motorowy. Zajęto również większościowe udziały Medwedczuka i jego małżonki w kapitałach zakładowych 25 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Ukrainie.
Poinformowano także, że wcześniej skonfiskowano "jacht i inne nieruchomości" należące do Medwedczuka.
Prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk (prywatnie kum prezydenta Rosji Władimira Putina) został zatrzymany we wtorek przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Według szefa SBU Iwana Bakanowa, przebrany za ukraińskiego wojskowego Medwedczuk próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, "gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa".
Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. 27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na aresztowanie polityka.
Sankcje UE na Rosję
Najnowszy pakiet sankcji został zatwierdzony w piątek 8 kwietnia przez Unię Europejską w odpowiedzi na zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan. Piąty pakiet obejmuje m.in. embargo na rosyjski węgiel. Jest to kolejny pakiet unijny przyjęty również przez Szwajcarię, która wraz z napaścią Rosji na Ukrainę postanowiła zerwać z tradycją zachowywania neutralności.
W piątek UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla, drewna, chemikaliów oraz wszelkich transakcji z czterema rosyjskimi bankami, w tym VTB.
Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach
Źródło: PAP