TVN24 Biznes | Ze świata

Zełenski do Szwajcarów: w waszych bankach są pieniądze tych, którzy pomagają prowadzić wojnę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał władze w Szwajcarii, by te podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów. Jego zdaniem rosyjscy miliarderzy rezydujący "w pięknych szwajcarskich miasteczkach" pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie. Zełenski mówił również o Nestle, które wciąż nie wycofało się z rosyjskiego rynku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagranym przemówieniu, zwrócił się do protestujących w Bernie przeciwko rosyjskiej inwazji, dziękując im za przekazane wsparcie. - Wasze banki są miejscem, gdzie znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę. To jest bolesne. Pomóżcie z nimi walczyć - powiedział.

Ukraińskie miasta "są niszczone na rozkaz ludzi, którzy mieszkają w europejskich, pięknych szwajcarskich miastach, którzy mają w waszych miastach nieruchomości. Byłoby naprawdę dobrze odebrać im ten przywilej" - stwierdził prezydent Ukrainy. Zełenski w sobotnim przemówieniu wezwał również Moskwę do podjęcia rozmów pokojowych.

Szwajcaria zastosowała wobec Rosji sankcje takie jak Unia Europejska, zamrażając szwajcarskie konta bankowe sankcjonowanych Rosjan - przypomniała agencja Reutera. Szwajcarski rząd nie podał, ile dokładnie pieniędzy zostało zamrożonych na kontach miliarderów. Z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców (SBA) wynika, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. To równowartość nawet 213 mld dolarów.

Nestle działa w Rosji

Wołodymyr Zełenski w przemówieniu odniósł się także do kwestii szwajcarskiego przedsiębiorstwa Nestle, które wciąż nie wycofało się z rosyjskiego rynku. Jego zdaniem firma nie spełnia oczekiwań płynących z jej hasła "Dobra żywność, dobre życie".

Rzecznik Nestle poproszony przez agencję Reutera o komentarz, powiedział, że koncern w pełni przestrzega wszystkich sankcji i ograniczył swoją działalność w Rosji, w tym wstrzymał import oraz eksport artykułów spożywczych, które nie są niezbędne.

- Kontynuacja dostaw artykułów pierwszej potrzeby dla mieszkańców Rosji nie oznacza, że nadal prowadzimy w tym kraju normalną działalność - stwierdził rzecznik Nestle, zaznaczając, że firma wstrzymała inwestycje i działania promocyjne.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości