TVN24 Biznes | Ze świata

Nowe sankcje na Rosję. Na liście 12 osób z bliskiego otoczenia Putina

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na RosjęTVN24
wideo 2/6
TVN24Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 79. dobę. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek kolejne sankcje przeciwko Moskwie. Wśród 12 nowych nazwisk dodanych do brytyjskiej listy sankcyjnej znalazła się była żona Putina Ludmiła Oczeretnaja i kilku jego krewnych, piastujących kierownicze stanowiska w największych rosyjskich firmach.

"Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina" - skomentowała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu, ministerstwa spraw zagranicznych. Według oficjalnych danych na majątek rosyjskiego przywódcy składa się małe mieszkanie w Petersburgu, dwa samochody produkcji radzieckiej z lat 50., przyczepa i mały garaż - podało MSZ.

Brytyjskie sankcje wobec Rosji

Wśród 12 nowych nazwisk dodanych do brytyjskiej listy sankcyjnej znalazła się była żona Putina Ludmiła Oczeretnaja i kilku jego krewnych piastujących kierownicze stanowiska w największych rosyjskich firmach takich jak Gazprom. Grozi im zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania.

Na liście znalazła się również Alina Kabajewa, była gimnastyczka artystyczna oraz domniemana kochanka Władimira Putina.

Ministerstwo napisało, że "w rzeczywistości Putin opiera się na sieci (złożonej z członków) rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranych przedstawicieli elity, która korzysta z jego władzy i w zamian wspiera jego styl życia". "W nagrodę wywierają wpływ na rosyjskie sprawy państwowe, które wykraczają poza kompetencje przypisane do stanowisk, które oficjalnie zajmują. Luksusowy styl życia Putina był wielokrotnie eksponowany, w tym w raportach ujawniających jego powiązania z jachtem o wartości 566 mln funtów i 'pałacem Putina' wartym 1 mld dolarów, które oficjalnie należą do (jego) bliskiego współpracownika Arkadija Rotenberga, na którego nałożono sankcje w grudniu 2020 roku" - podało brytyjskie MSZ.

Władimir PutinEPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Jak zapowiedziano, Brytyjczycy będą nakładać sankcje na wszystkich, którzy pomagają Władimirowi Putinowi i podżegają do agresji, aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

Jak dotąd Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów. Obejmują one zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych sankcjami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości