Mocne spadki na Wall Street. Ropa wciąż tanieje

Ze świata


Ropa naftowa tydzień rozpoczęła od spadków, podobnie jak amerykańskie giełdy, na których najsłabiej spisują się spółki sektora energetycznego. Trzy główne indeksy odnotowały straty.

- Spadki cen ropy ciągną w dół jej producentów - ocenił Richard Hunter z Hargreaves Lansdown w Londynie. - Wygląda na to, że giełda w dużym stopniu porusza się razem z cenami ropy naftowej. Są też obawy, że Grecja opuści strefę euro, a także utrzymują się niepokoje związane z sytuacją gospodarczą w Europie - dodał Matthew Kaufler, zarządzający portfelem inwestycyjnym w Federated Investors.

Przez ropę

Przypomina on przy tym, że jeszcze niedawno, w grudniu, amerykańskie indeksy ustanawiały historyczne maksima, dlatego obecna korekta nie powinna dziwić.

Baryłka ropy Brent w poniedziałek potaniała o ponad 4,5 proc. i jej cena zeszła poniżej 54 USD. Ropa WTI straciła ok. 3,9 proc. i jej cena spadła poniżej 51 USD za baryłkę. Ceny ropy są najniższe od kwietnia 2009 roku.

Spadkom cen ropy towarzyszył spadek cen jej producentów. Exxon Mobil potaniał o 1,1 proc., Chevron o 1,8 proc., a Halliburton stracił 2 proc. Indeks spółek sektora energetycznego tracił 2,7 proc.

Co dalej?

- Kolejnych kilka tygodni będzie zapewne kluczowe, gdyż firmy zaczną publikować raporty za IV kwartał - dodał Hunter w raporcie przedsesyjnym.

Tradycyjnie, sezon wyników kwartalnych w poniedziałek, 12 stycznia po sesji rozpocznie Alcoa.

Wyniki

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,77 proc., do 17.516,52 pkt. S&P 500 stracił 1,83 proc. i wyniósł 2.020,60 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 1,57 proc. i wyniósł 4.652,57 pkt.

Ropa tanieje, Saudyjczycy się nie przejmują. "Mogą sobie pozwolić na komfort niskich cen"TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP