Igrzyska w Rio de Janeiro: w miejsce faweli - wioska olimpijska

freeimages.comWioska olimpijska w Rio otrzyma nazwę "Ilha Pura" ("Czysta Wyspa")

Wioska olimpijska w Rio de Janeiro składać się będzie z 31 budynków, a każdy będzie liczył 17 pięter. 3600 apartamentów ma mieć 10 160 sypialni dla 18 tys. sportowców i trenerów. Po igrzyskach zostaną sprzedane, każdy z nich za 2,3 mln reali, czyli ok. 700 tys. dolarów.

Apartamentowce - jak zapewniają ich architekci i budowniczowie - mają mieć klasę pięciogwiazdkowych hoteli. Powstaną w ekskluzywnej dzielnico Rio de Janeiro - Barra da Tijuca, w której już stoją szklane wieżowce z widokiem na morze oraz wzgórza.

"Czysta wyspa"

Wioska olimpijska otrzyma nazwę "Ilha Pura" ("Czysta Wyspa"). Będzie w niej m.in. kilkaset kawiarni, w których kawę i słodkości będzie mogło kosztować jednocześnie 5000 osób. Ma zostać oddana do użytku na początku 2016 roku. Ekskluzywne apartamentowce kontrastować będą z większością dzielnic Rio de Janeiro, m.in. fawelami zamieszkiwanymi przez ubogich. Największa z nich Rocinha to skupisko 250 tysięcy ludzi. Inna z fawel - Vila Autodromo - została w 90 proc. wyburzona, by mogły na tym miejscu powstać obiekty sportowe igrzysk. Rio de Janeiro zostało ogłoszone organizatorem igrzysk w październiku 2009 r. w Kopenhadze, pokonując kandydatury Madrytu, Tokio oraz Chicago. Największa impreza sportowa globu rozegrana zostanie w dniach 5-21 sierpnia przyszłego roku.

Rusza karnawał w Rio de Janeiro
Rusza karnawał w Rio de JaneiroTVN24 BiS

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com

Pozostałe wiadomości