W tych miastach żyje się najlepiej. Warszawa przed Nowym Jorkiem

Ze świata

Eksperci o godzinowych kosztach pracy w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/5

Długotrwała dominacja Zurychu jako miasta gwarantującego mieszkańcom najwyższe zarobki dobiegła końca. Jego miejsce zajęło San Francisco. Największe miasto w Szwajcarii znalazło się jednak ponownie na szczycie rankingu jakości życia. Jak wynika najnowszego raportu Deutsche Banku, w tym samym zestawieniu Warszawa awansowała w porównaniu z 2018 roku o jedno oczko, plasując się na 30. pozycji i wyprzedzając między innymi Nowy Jork.

Najwyższe zarobki

Z analizy DB, uwzględniającej ponad pięćdziesiąt miast na świecie, wynika, że wieloletni prym Zurychu, jako miasta którego mieszkańcy cieszą się najwyższymi zarobkami i dochodem rozporządzalnym (pensja na rękę po odjęciu kosztów wynajmu mieszkania), przerwało w tym roku San Francisco. To nie jedyne amerykańskie miasto, które wspięło się w tej klasyfikacji. Do pierwszej piątki weszły też: Nowy Jork, Boston i Chicago. Na końcu rankingu znalazły się miasta położone w Azji i Afryce. Najniższe dochody odnotowują mieszkańcy indonezyjskiej Dżakarty (52. miejsce), położonej w Bangladeszu Dhaki (53. miejsce), filipińskiej Manili (54. miejsce), Pekinu (55. miejsce) i nigeryjskiego Lagos (56. miejsce).

Sukces San Francisco w rankingu to, zdaniem ekspertów Deutsche Bank Research, przede wszystkim zasługa sektora technologicznego, prężnie rozwijającego się w mieście dzięki bliskiemu sąsiedztwu Doliny Krzemowej.

Inne amerykańskie miasta swoje wysokie miejsce w rankingu zawdzięczają świetnej kondycji gospodarki USA oraz mocnej i stabilnej pozycji dolara amerykańskiego. Co ważne, koszty życia w San Francisco wciąż są dalekie od tych, jakie ponoszą mieszkańcy najważniejszych światowych stolic. Niemniej niektóre z nich, takie jak na przykład czynsze mieszkalne, są równie wysokie jak na przykład w Hongkongu.

W tych miastach żyje się najlepiej

Zurych, choć nie jest już miastem o najwyższych zarobkach, wygrał w rankingu oceniającym jakość życia. Zdetronizował tym samym nowozelandzkie Wellington. Tuż za nimi uplasowały się: Kopenhaga i Edynburg. Pierwszą dziesiątkę rankingu uzupełniają: Wiedeń, Helsinki, Melbourne, Boston, San Francisco i Sydney.

Jak tłumaczył Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska, o jakości życia w miastach decyduje nie tylko poziom zamożności. Autorzy rankingu obok siły nabywczej dochodów brali pod uwagę takie czynniki, jak poziom zanieczyszczenia środowiska, czas dojazdu do pracy, jakość opieki zdrowotnej oraz poziom bezpieczeństwa. "Dodatkowymi czynnikami podnoszącymi komfort życia są przystępne ceny mieszkań (w porównaniu do dochodu) oraz przyjemny klimat" - stwierdził, cytowany w komunikacie, Krześniak.

Najlepsze miasta do życia według Deutsche Banku:

1. Zurych (Szwajcaria) - awans o 1 miejsce w porównaniu do 2018 roku

2. Wellington (Nowa Zelandia) - spadek o 1 miejsce

3. Kopenhaga (Dania) - bez zmian

4. Edynburg (Szkocja) - bez zmian

5. Wiedeń (Austria) - bez zmian

6. Helsinki (Finlandia) - bez zmian

7. Melbourne (Australia) - bez zmian

8. Boston (USA) - awans o 3 miejsca

9. San Francisco (USA) - awans o 7 miejsc

10. Sydney (Australia) - spadek o 2 miejsca

...

29. Seul (Korea Południowa) - spadek o 2 miejsca

30. Warszawa (Polska) - awans o 1 miejsce

31. Nowy Jork (USA) - awans o 2 miejsca

Warszawa w połowie stawki

Autorzy raportu zauważyli, że kondycja najważniejszych europejskich miast wydaje się coraz słabsza. Frankfurt spadł w rankingu o cztery miejsca (plasując się na 13. pozycji). Z kolei Paryż w rankingu jakości życia spadł o dwa (od 2018 roku) i osiem miejsc (od 2014 roku). Obecnie zajmuje dopiero 36. miejsce.

Londyn obniżył swoją pozycję w analizowanym okresie aż o sześć (od 2018) i 15 miejsc (od 2014) i znalazł się na 41. pozycji.

Warszawa znalazła się w połowie stawki spośród badanych miast. Pod kątem jakości życia znajduje się na 30. pozycji, zaraz za Seulem, a tuż przed Nowym Jorkiem.

"W Warszawie w 2019 roku poziom dochodów do dyspozycji jest dość niski (32. miejsce), słabo oceniany jest klimat (37. miejsce), a bardzo źle wypada służba zdrowia (42. miejsce)" - wskazał Arkadiusz Krześniak. Jak dodał, dość drogie (w stosunku do dochodów) są nieruchomości.

Wyższą pozycję (12.) polska stolica zajęła pod względem kosztów życia (w porównaniu z pozostałymi badanymi miastami).

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock