Spa w klasztorze, nocleg w zamku. Szukają inwestorów

Ze świata

ShutterstockFort w Guincho, w którym ma powstać hotel

Rząd Portugalii wystawił na sprzedaż 11 koncesji na budowę hotelu wewnątrz zrujnowanych zabytków. Choć ich nabywcy będą musieli ponieść wielomilionowe nakłady, projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Podupadłe zamki, forty i klasztory wkrótce mogą stać się luksusowymi miejscami noclegowymi.

Jak poinformowały portugalskie media, powołując się na źródła w rządzie, zainicjowany na jesieni projekt "Revive" cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów krajowych i zagranicznych. Program polega na udzielaniu koncesji firmom, które po przeprowadzeniu remontu zaadaptują zabytkowy obiekt do usług hotelarskich.

Koszty ogromne, chętnych nie brakuje

Eksperci wskazują, że firmy, które nabędą koncesję, poza poniesieniem wydatków związanych z zaadaptowaniem obiektu dla turystów będą też musiały pokryć koszty licznych napraw w związku ze złym stanem zabytków.

Widmo wysokich inwestycji nie zniechęca jednak hotelarskich przedsiębiorców do ubiegania się o koncesje na obsługę dziesięciu dostępnych w ramach "Revive" zabytków. Jedenasty obiekt - klasztor Świętego Pawła w Elvas - został ostatnio przekazany portugalskiej sieci hoteli Vila Gale, zwycięzcy pierwszego konkursu.

Spa w klasztorze

Jorge Rebelo de Almeida, prezes grupy Vila Gale, ocenił, że nie ma wątpliwości, iż przyszły hotel w Elvas będzie rentownym przedsięwzięciem. Zaznaczył, że odbudowa zrujnowanego klasztoru, zaadaptowanie go do warunków hotelowych, a także remont należącego do klasztornego kompleksu kościoła, pochłonie 5 mln euro.

- Hotel, który powstanie w tym zrujnowanym dziś budynku, będzie miał 64 pokoje, dwie restauracje, spa, a także dużą salę na imprezy dla 400 gości - ujawnił Rebelo de Almeida.

Hotel w forcie, klasztorze i na zamku

Wśród pozostałych obiektów oferowanych przez rząd są m.in. forty w podlizbońskim Guincho oraz Peniche, zamki w Vila Nova de Cerveira i Portalegre, a także klasztory w Santa Clara-a-Nova i w Arouce. Do końca grudnia Lizbona wytypuje kolejnych 20 zrujnowanych zabytków do sprzedaży w ramach programu "Revive".

Eliderico Viegas, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Turystycznej Algarve (AHETA), wysoko ocenia rządowy projekt. Twierdzi, że "Revive" będzie korzystny dla wielu stron.

- Pierwszym beneficjentem będzie państwo, gdyż rękoma prywatnych inwestorów odbuduje historyczne dziedzictwo. Zyska również portugalskie społeczeństwo poprzez tworzone tam miejsca pracy, a także zagraniczni turyści, którzy będą mogli odpocząć w zabytkowych budowlach - powiedział Viegas.

Szybki zwrot inwestycji

Ekspert nie ma wątpliwości, że inwestycje w remont zrujnowanych zabytków szybko zwrócą się właścicielom budowanych tam hoteli, wraz z rosnącą popularnością Portugalii jako turystycznego kierunku.

Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach do kraju napłynęła rekordowa liczba ponad 10,6 mln urlopowiczów.

Zobacz: Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie (Film z 07.12.2016)

Wynajem mieszkań turystom w LizbonieTVN24 BiS

Autor: azb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock