Ostateczne starcie Euro 2016. Sprawdź, kto wygra zdaniem analityków

Ze świata


Analitycy jednego z największych banków na świecie - Goldman Sachs wyraźnie kibicują Francuzom. Choć od tygodni pojawiają się różne wersje modeli ekonometrycznych, to jednak niemal niezmiennie prymusem są zawodnicy znad Sekwany. Ostatnio wyliczony wzór największe szanse daje Francuzom.

Ekspertom Goldman Sachs udało się już raz trafnie wytypować zwycięzcę podczas prognozowania wyniku podczas Pucharu Świata w 2014 roku. Ożywieni tym sukcesem, postanowili podjąć wyzwanie i wskazać zwycięzcę podczas rozgrywek Mistrzostw Europy.

Francuzi o krok od Pucharu

Jak czytamy na stronie banku, opracowany model wskazuje, że Francja miała największe szanse na zdobycie trofeum. Na początku rozgrywek analitycy wyliczyli, że Francja zostanie czempionem z prawdopodobieństwem wynoszącym 23,1 proc. Natomiast udział Portugalii w finale okazał się wielką niespodzianką - także dla bankowców. Według pierwotnych analiz, Portugalia plasowała się dopiero na piątym miejscu w kolejce po Puchar Henriego Delaunaya. Ich szanse ekonomiści wyliczyli na zaledwie 8 proc.

Główny rywal wyeliminowany

3 lipca br. mądre głowy z Goldman Sachs przedstawiły raport z aktualizacją swoich wyliczeń, według których na prowadzenie wysunęli się Niemcy z szansami na wygraną wynoszącymi 39,2 proc. Francuzi tuż za nimi z prawdopodobieństwem 35,2 proc. Portugalczycy pojawili się dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 20,1 proc. Francuskim piłkarzom głównego rywala udało się jednak wyeliminować i w finale spotkają się z drużyną, której szanse są jednak dużo mniejsze.

Jedna wielka niewiadoma

Według analityków Goldman Sachs wynik wydaje się być zatem przesądzony. Historia pokazuje jednak, że futbol potrafi być jednak bardzo nieprzewidywalny i za nic ma wszelkie matematyczne rachunki. Do przygotowania prognoz wykorzystano historyczne dane dla każdego zespołu. Najważniejszym wskaźnikiem jest tzw. Elo rating system, - pierwotnie wykorzystywany w grze w szachy - który wylicza względne poziomy umiejętności w starciu rywal vs. rywal.

Zobacz: Wielka feta powitalna dla sensacji Euro 2016

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl