Polscy studenci wybierają zagraniczne uczelnie. Chętnie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i Danii

Ze świata

TVN24 BiSPolska traci studentów na rzecz zachodnich uczelni

Darmowe, prestiżowe studia za granicą to coraz większa konkurencja dla naszych uczelni – informuje "Rzeczpospolita". Według najnowszych statystyk OECD na zagranicznych uczelniach kształci się już ok. 48 tys. Polaków.

Mimo niżu demograficznego tylko w ostatnich trzech latach liczba studentów, którzy wybrali naukę w innych krajach, wzrosła o ok. 20 proc. A w przypadku Wielkiej Brytanii nawet się podwoiła. To tam studiuje teraz najwięcej Polaków - prawie 18 tys. Coraz większym powodzeniem cieszy się także Dania, która oferuje obcokrajowcom ponad 500 programów studiów wykładanych w języku angielskim. Studiujący tam Polacy chwalą system szkolnictwa wyższego, który uważany jest za jeden z najlepszych na świecie.

Dania daje stypendia

Potwierdza to prestiżowe zestawienie, czyli ranking szanghajski. Choć w Danii istnieje tylko osiem uniwersytetów, to w pierwszej setce najlepszych na świecie są aż dwa z nich. Podczas gdy dwie polskie uczelnie w rankingu: UW i UJ, lokują się dopiero w czwartej setce. Edukacja na duńskich uczelniach jest bezpłatna. Mało tego, jeżeli studenci z zagranicy podejmą pracę w wymiarze co najmniej dziesięciu godzin tygodniowo, mogą się ubiegać o stypendium socjalne, które pokryje ich koszty utrzymania.

Polska traci studentów na rzecz Zachodnich uczelniTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock