Europejska płaca minimalna. Ruszyła kolejna faza konsultacji

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca

Komisja Europejska rozpoczęła drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców w sprawie tak zwanej europejskiej płacy minimalnej. Mieliby zostać nią objęci wszyscy pracownicy w Unii Europejskiej.

Na przełomie stycznia i lutego br. Komisja przeprowadziła pierwszy etap konsultacji, jednak cieszył się on ograniczonym zainteresowaniem. Uwagi zgłosiło 23 partnerów społecznych z całej UE. - Na podstawie otrzymanych odpowiedzi Komisja Europejska zdecydowała, że wymagane jest podjęcie działania na poziomie europejskim - powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Płaca minimalna w UE

Komisja zastrzega, że jej celem nie jest ustanowienie jednolitej europejskiej płacy minimalnej, co, biorąc pod uwagę różnice w rozwoju poszczególnych państw i zarobki w nich, byłoby trudne. Nie chodzi też o zharmonizowanie systemów ustalania takiej płacy.

W dokumencie, który jest podstawą drugiego etapu konsultacji, określono możliwe warianty działania UE, by zapewnić, aby płace minimalne były ustalane na odpowiednich poziomach i chroniły wszystkich pracowników. Na razie nie ma jeszcze rozstrzygnięć, ale z zapowiedzi KE wynika, że chce ona postawić na dobrze funkcjonujący system negocjacji zbiorowych dotyczący ustalania płac.

W Polsce o wysokości płacy minimalnej dyskutuje się w ramach Rady Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców. W niektórych krajach członkowskich płace ustala się jednak nie dla całej gospodarki, ale sektorowo, podczas gdy w innych w ogóle nie ma takich rozwiązań.

Dlatego urzędnicy z Brukseli wskazują, że krajowe ramy prawne powinny umożliwiać ustanowienie i regularne aktualizowanie ustawowej płacy minimalnej według jasnych i stabilnych kryteriów. Plan KE zakłada też, że partnerzy społeczni będą mieli rzeczywisty udział w procesie ustalania takiej płacy, a różnice w jej poziomach i odstępstwa będą wyeliminowane lub ograniczone.

"Co szósty pracownik w UE zalicza się do nisko uposażonych, a większość z nich stanowią kobiety. To te osoby podtrzymywały nasze społeczeństwa i gospodarki, kiedy wszystko inne musiało się zatrzymać. Paradoksalnie jednak to właśnie w tych pracowników kryzys uderzy najmocniej. Działania na rzecz inicjatywy w sprawie płac minimalnych w UE to istotny element naszej strategii odbudowy. Każdy zasługuje na godziwy poziom życia" - podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

Po konsultacjach, które będą prowadzone do 4 września, Komisja ma rozstrzygnąć, za pomocą jakich środków chce zająć się tym tematem. Rozważana jest dyrektywa, którą wdrożyć musiałyby wszystkie państwa członkowskie, albo zalecenie przyjmowane przez Radę UE. Bruksela zapewnia, że niezależnie od tego, na co się zdecyduje, jej propozycja będzie odzwierciedlała krajowe uwarunkowania, układy zbiorowe lub przepisy prawne.

Temat płacy minimalnej pojawił się jeszcze w poprzedniej Komisji, którą kierował Jean-Claude Juncker, jednak sprawa nie wyszła poza dyskusje. Nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przejęła ten pomysł i wzięła go na sztandary, starając się w ubiegłym roku o poparcie swojej kandydatury w Parlamencie Europejskim.

Płaca minimalna w Polsce

Propozycję w sprawie wysokości płacy minimalnej w Polsce w 2021 roku przedstawiła kilka dni temu Konfederacja Lewiatan. Organizacja, która skupia ponad 4100 firm zatrudniających w sumie ponad milion osób, postuluje utrzymanie wysokości płacy minimalnej w 2021 roku na tegorocznym poziomie, czyli w kwocie 2600 złotych, a zatem także utrzymanie stawki godzinowej na niezmienionym poziomie 17 złotych brutto.

"Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan oraz przewodniczący Zespołu do spraw budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, w którym prowadzone są negocjacje.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. W tym roku zgodnie z ustawą COVID-19 propozycje rządu w sprawie płacy minimalnej partnerzy otrzymają do 31 lipca.

W 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 złotych, a minimalna stawka godzinowa to 17 złotych brutto.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości