Piloci Lufthansy znów strajkują

Ze świata

BriYYZ Flickr CC BY-SA 2.0Lufthansa to największy lotniczy przewoźnik w Europie

Piloci niemieckiej Lufthansy będą strajkować nie tylko dziś, lecz także w środę - poinformował w poniedziałek wieczorem ich związek zawodowy Cockpit. To już 13. strajk od kwietnia ubiegłego roku.

Wtorkowy strajk potrwa od godz. 8 do północy i obejmie loty długodystansowe z Niemiec, także towarowe. W środę strajkować mają piloci obsługujący trasy krótkie i średnie.

Kolejny raz

Cockpit ogłosił 2 września fiasko negocjacji z dyrekcją największego niemieckiego przewoźnika. Związkowcy zarzucają zarządowi Lufthansy, że wbrew protestom związku obstaje przy planach przekazania części samolotów zagranicznym liniom lotniczym i likwidacji miejsc pracy w Niemczech, czego związek nie może zaakceptować. Od kwietnia 2014 roku piloci Lufthansy strajkowali 12 razy. Straty linii lotniczych z tego tytułu szacowane są na ponad 300 mln euro. Ostatnia akcja protestacyjna odbyła się w marcu. Do kwestii spornych między związkiem a dyrekcją Lufthansy należy system świadczeń przedemerytalnych dla pilotów. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Według Cockpitu związek proponował wydłużenie o dwa lata wieku upoważniającego do wcześniejszej emerytury. Cockpit reprezentuje 5 400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie. Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BriYYZ Flickr CC BY-SA 2.0