TVN24 Biznes | Ze świata

Uruchomiono pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Eksperci o budowie elektrowni atomowej w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSEksperci o budowie elektrowni atomowej w Polsce

W Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 roku elektrowni atomowej. To pierwsza taka elektrownia na Półwyspie Arabskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.

Centrala został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Znajduje się w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

O tym, że w Barakah zaczął pracować pierwszy z czterech reaktorów, poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Jak podkreślił, chodzi "o pierwszy reaktor wykorzystywany do produkcji pokojowej energii atomowej w całym świecie arabskim".

Barakah Nuclear Power PlantBarakah Nuclear Power Plant / AFP

"Kolejny krok do naszego celu"

"Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną" - ocenił z kolei prezes utworzonej w 2009 r. korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.

Według oceny Najwyższego Federalnego Urzędu ds. Energii Atomowej (FANR) elektrownia spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i na tej podstawie jeszcze w lutym br. FANR wydał licencję na działalność.

Źródła rządowe w ZEA nie informują, jaka jest skala dalszych inwestycji; wiadomo jedynie, że po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc elektrowni wyniesie 5600 MW.

Inwestycja wpisuje się w plan wysiłku modernizacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który oprócz budowy elektrowni atomowej obejmuje też misje i loty kosmiczne załóg z ZEA.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Barakah Nuclear Power Plant / AFP