O co chodzi z Panama Papers? Oto dziecinnie proste wytłumaczenie

Ze świata

O co chodzi w Panama Papers? Dziecinnie proste wytłumaczenie

O co chodzi z Panama Papers? Tłumaczymy za pomocą prostego porównania, jak funkcjonują raje podatkowe i co powoduje, że ludzie przenoszą swój kapitał za granicę. Za przykład niech posłuży nam Jaś i jego skarbonka.

Mały Jaś posiada skarbonkę, do której regularnie składa swoje oszczędności. Cały czas pozostaje jednak pod obserwacją jego mamy. Kontroluje ile pieniędzy i jak często jest tam przez chłopca wkładane.

Kontrola mamy

Jaś postanawia wyzwolić się spod nadzoru swojej mamy. Kupuje drugą skarbonkę i przenosi tam część swoich zaoszczędzonych pieniędzy. Zanosi ją następnie do domu swojego przyjaciela - Romka. Rodzice Romka wcale nie interesują się skarbonkami, które znajdują się pod ich dachem. Coraz więcej dzieci postanawia zatem umieszczać tam swoje skarbonki. Ten dom wydaje się być najbezpieczniejszym miejscem dla ich oszczędności.

Czy należy im się kara?

Następuje jednak przełom. Mama Jasia odkrywa, że w domu Romka znajduje się nie tylko skarbonka jej syna Jasia, ale wielu innych dzieci. Zbulwersowana dzwoni do pozostałych rodziców i informuje o występkach wszystkich podopiecznych. Po ujawnieniu postępowania dzieci pojawia się jednak dylemat: czy dopuściły się one przewinienia, czy wcale nie zrobiły nic złego? Wszystko zależy od celu, na który planują przeznaczyć pieniądze. Gdyby chciały je zainwestować w szkolenia, kursy i lekcje, można im to wybaczyć. Jeśli jednak miały zamiar wydać wszystko na słodycze, można uznać to za nieuczciwe i je ukarać.

Legenda: Jaś - inwestorzy, właściciele firm i funduszy Mama Jasia - rząd, państwowe instytucje finansowe Romek - kancelaria prawna, np. Mossack Fonseca Dom Romka - raj podatkowy

Messi przechodzi o ataku. Chce pozwać 109 redakcji za Panama PapersTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: