Słynny fotel na kółkach i rękopisy. Unikatowe pamiątki po Stephenie Hawkingu trafiły na aukcję

Ze świata

tvn24bisDoktorat Hawkinga internetowym hitem

W renomowanym domu aukcyjnym Christie's odbędzie się aukcja unikatowych pamiątek po zmarłym w marcu tego roku genialnym fizyku i kosmologu Stephenie Hawkingu. Na sprzedaż wystawiony zostanie między innymi jego fotel na kółkach oraz liczne materiały naukowe.

Jak poinformował Thomas Venning, szef działu książek i manuskryptów Christie's, wystawione zostaną łącznie 22 przedmioty, które należały do Hawkinga, w tym pięć egzemplarzy jego rozprawy doktorskiej o początkach Wszechświata, niektóre z nagród oraz liczne rękopisy i maszynopisy.

Ceny wywoławcze egzemplarzy rozprawy doktorskiej Hawkinga "Właściwości rozszerzającego się Wszechświata" wahają się od 100 do 150 tys. funtów. Według Venninga materiały te pozwalają "prześledzić przebieg rozumowania tego błyskotliwego, elektryzującego umysłu".

Na cele charytatywne

U Hawkinga już w wieku 22 lat wykryto stale postępujące schorzenie neurologiczne - stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Lekarze dawali mu najwyżej kilka lat życia, jednak wbrew ich diagnozom przeżył ich 76.

Rozwijająca się choroba spowodowała, że genialny fizyk został prawie całkowicie sparaliżowany. Ze światem zewnętrznym porozumiewał się za pomocą komputerowego syntetyzatora głosu i poruszał się na coraz nowocześniejszych fotelach inwalidzkich. Jeden z nich zostanie wystawiony na sprzedaż z ceną wywoławczą 10-15 tys. funtów.

W aukcji będą mogły uczestniczyć osoby korzystające z internetu.

Dochód ma być przeznaczony dla dwóch instytucji charytatywnych - Fundacji im. Stephena Hawkinga i Stowarzyszenia Zwalczania Chorób Neurologicznych.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CERN/Laurent Egli2012/Stephen Hawking/Facebook