Kiedy otwarcie granic wewnątrz Unii Europejskiej? Jest termin

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24
wideo 2/3
TVN24Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?

Pełne funkcjonowanie strefy Schengen będzie przywrócone nie później niż przed końcem czerwca - zapowiedziała w piątek po dyskusji z unijnymi ministrami komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Jest jeszcze kilka tygodni do końca miesiąca, jest mocne wsparcie państw członkowskich, żeby to zrobić (...), było też kilka takich, które podkreślały, że nie są gotowe do podjęcia decyzji teraz. Ostatecznie to decyzja krajów członkowskich - powiedziała na konferencji prasowej Johansson.

Do końca czerwca

Większość państw członkowskich chce otworzyć swoje granice wcześniej, jeszcze w połowie tego miesiąca. Z kolei otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić na późniejszym etapie. Może to nastąpić na początku lipca, ale decyzja ta będzie zależała od sytuacji epidemiologicznej.

Johansson wyraziła swoją opinię po piątkowej wideokonferencji unijnych ministrów spraw wewnętrznych, którzy rozmawiali o reakcji na pandemię COVID-19 w kontekście kontroli na granicach wewnętrznych i swobodnego przemieszczania się osób.

- Rozwój wydarzeń jest bardzo dobry, poprawia się też szybko sytuacja epidemiologiczna. (...) Słuchając dzisiejszej dyskusji, mam przekonanie, że powrócimy do pełnego funkcjonowania strefy Schengen i swobodnego przemieszczania się obywateli nie później niż przed końcem czerwca - powiedziała na konferencji prasowej Johansson.

Ze względu na to, że sytuacja epidemiologiczna poprawia się, wszystkie państwa członkowskie luzują i powoli znoszą niektóre obostrzenia obowiązujące na szczeblu krajowym i regionalnym. Dotyczy to też stopniowego znoszenia kontroli granicznych i pełnego przywracania swobody przemieszczania się osób – ograniczonej z powodu pandemii.

Podczas piątkowej narady nie wszystkie kraje były w stanie zadeklarować, kiedy zniosą kontrole. - Jest jeszcze kilka tygodni do końca miesiąca. Było mocne wsparcie ze strony wielu państw członkowskich, które już teraz zdecydowały albo planują zniesienie restrykcji w tym miesiącu. Było też kilka takich krajów, które mówiły, że nie są gotowe do podjęcia decyzji teraz i będą śledzić rozwój wydarzeń - przyznała Johansson.

Niektóre kraje wstrzymują się z decyzją

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł unijnych wynika, że Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, a także będące poza Schengen Bułgaria i Rumunia wstrzymują się z ogłoszeniem decyzji w sprawie tego, kiedy mogą znieść restrykcje graniczne. KE jednak nie traci nadziei, że sytuacja się zmieni w najbliższym czasie.

- Mam nadzieję, że wszystkie ograniczenia na granicach wewnętrznych będą zniesione przed końcem czerwca, ale ostatecznie to decyzja państw członkowskich - zaznaczyła komisarz. Zwróciła uwagę, że zdaniem epidemiologów konieczne jest utrzymywanie zasad dystansu społecznego, ale ograniczeń dotyczących podróży czy przekraczania granic już nie.

Większość państw członkowskich chce otworzyć swoje granice jeszcze w połowie tego miesiąca. Z kolei otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić na późniejszym etapie. Obecna decyzja przewiduje, że są one zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne do 15 czerwca. Praktycznie wszystkie kraje UE chcą, by ograniczenie to zostało nieco przedłużone.

- Powinniśmy rozważyć stopniowe znoszenie restrykcji dla podróży do UE, które nie są niezbędne, na początku lipca - oświadczyła Johansson.

Podczas posiedzenia komisarz zwróciła ministrom uwagę, że narodowość osoby przekraczającej granice nie powinna mieć żadnego znaczenia w decyzji o jej przepuszczeniu czy nie. Zasada ta - tłumaczyła - jest ważna, zwłaszcza w kontekście tego, że wielu Europejczyków nie mieszka w swoich ojczyznach.

Otwarcie polskich granic

Szef MSZ Jacek Czaputowicz w piątek w Bratysławie mówił, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku i jeśli utrzyma się, to możliwe jest otwarcie granic. Z kolei szef MSZ Słowacji, która otworzyła granice dla 3 państw, Ivan Korczok wyraził zrozumienie dla obecnych działań Polski.

Pytany o ewentualne otwarcie granicy ze Słowacją, odpowiedział, że resorty spraw wewnętrznych są ze sobą w kontakcie w tym zakresie.

- Postrzegamy to (otwarcie granic - red.) jako rozwiązanie, które mogłoby dotyczyć wszystkich naszych sąsiadów - podkreślił szef resortu dyplomacji.

- To jest może troszkę inne podejście niż tu, w państwach regionu, Grupy Wyszehradzkiej, które wprowadziły różne ułatwienia na 48 godzin dla swoich obywateli - dodał.

Czaputowicz zaznaczył, że polski rząd chce przeanalizować całą sytuację i "być może podjąć jakieś decyzje" dotyczące zniesienia restrykcji wobec "wszystkich polskich partnerów".

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości