Piwo, kawa, słodycze. Sklepy ukarane za zmowę cenową

Ze świata

ShutterstockŚledztwo w sprawie zmowy cenowej ciągnie się od 2010 roku

Niemiecki Federalny Urząd Kartelowy ukarał kilka sieci handlowych grzywną w wysokości 90,5 mln euro za zmowę cenową, obejmującą niektóre gatunki piwa, kawy i słodyczy.

Sieci handlowe takie jak Edeka, Netto Marken-Discount i Metro zostały ukarane za ustalanie cen piwa Beck’s oraz innych piw należących do browarniczego giganta AB InBev.

Lidl został ukarany za zmowę cenową dotyczącą słodyczy firmy Haribo, a sieć drogerii Rossmann za ustalanie cen kawy Melitta. Firma Rossmann odwołała się od decyzji urzędu.

Sześcioletnie śledztwo

Federalny Urząd Kartelowy poinformował, że trwające od sześciu lat śledztwo zostało niemal ukończone. Wszystko zaczęło się w styczniu 2010 roku, kiedy inspektorzy przeprowadzili naloty w celu zebrania informacji na temat nielegalnych porozumień pomiędzy sprzedawcami i producentami. Do tej pory urząd nałożył grzywny w łącznej wysokości 242 mln euro. Zmowa dotyczyła takich produktów jak słodycze, kawa, karma dla zwierząt, piwo i kosmetyki.

Urząd poinformował też, że sieć REWE i browar AB InBev, którego marki Beck's, Franziskaner i Hasseroeder znalazły się pod szczególną uwagą, uniknęły kar ponieważ współpracowały ze służbami na wczesnym etapie dochodzenia.

Autor: tol/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock