Ze świata

Raport: Niemcy najwięcej tracą na sankcjach wobec Rosji

Ze świata

tvn24Czy UE zniesie sankcje, które nałożyła na Rosję?

Niemiecka gospodarka ponosi wskutek sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję największe straty ze wszystkich krajów Zachodu - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW).

Na Niemcy przypada blisko 40 proc. strat w obrotach handlowych z Rosją ponoszonych przez Zachód - twierdzą naukowcy z Kilonii.

Straty

Pozostałe kraje zachodnie ponoszą znacznie mniejsze straty: Wielka Brytania - 7,9 proc., Francja - 4,1 proc., a Stany Zjednoczone tylko 0,4 proc.

Z wyliczeń IfW wynika, że niemiecki eksport jest w warunkach sankcji mniejszy o 727 mln dolarów miesięcznie w porównaniu do sytuacji, gdyby restrykcje zniesiono. Dla Polski jest to około 100 milionów.

Ekonomiści z Kilonii szacują, że tylko w 2015 roku koszt wprowadzonych rok wcześniej sankcji wyniósł 114 mld dolarów (97 mld dolarów). 61 proc. tej sumy przypada na przedsiębiorstwa rosyjskie. Firmy zachodnie poniosły straty eksportowe w wysokości 44 mld dolarów (37,5 mld dolarów), z czego 90 proc. przypadło na kraje UE.

Sankcje do przedłużenia

Temat sankcji ma być omawiany w czwartek, w pierwszym dniu dwudniowego szczytu UE. Przywódcy państw członkowskich mają dać zielone światło na przedłużenie sankcji wobec Rosji. Wprowadzone w 2014 roku sankcje gospodarcze UE wobec Rosji obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. W czerwcu UE przedłużyła te restrykcje do końca 2018 roku. Zniesienie sankcji UE uzależniła od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Ustalenia te nie są jednak wprowadzane w życie. Mimo to w niektórych krajach unijnych co jakiś czas pojawiają się apele o zniesienie kosztownych gospodarczo restrykcji wobec Rosji. Niemcy stoją na stanowisku, że sytuacja we wschodniej Ukrainie nie upoważnia jeszcze do zniesienia czy złagodzenia sankcji.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock