Netflix prześciga Facebooka, Google i Apple. Daje "urlopy rodzicielskie bez limitu"

Ze świata

sxc.huNetflix wprowadził płatne urlopy rodzicielskie

Netflix ogłosił, że jego pracownicy mogą skorzystać z "nieograniczonego, płatnego urlopu", by móc opiekować się nowym potomkiem. To rewolucja w amerykańskiej rzeczywistości, gdzie płatne urlopy rodzicielskie w firmach nie są gwarantowane przez prawo. Wcześniej po kilka tygodni wprowadził Facebook, a kilkanaście Apple i Google. Dzięki temu chcą zatrzymać w firmach najbardziej utalentowanych pracowników.

Nowa polityka firmy dotyczy pierwszego roku od urodzenia lub adopcji dziecka. W tym okresie rodzice mogą wziąć tyle wolnego, ile jest im potrzebne.

Mogą też wybrać powrót do pracy na pół etatu lub wrócić na swoje stanowisko na kilka miesięcy i potem znowu przejść na urlop.

Pełne wynagrodzenie

W tym czasie Netflix będzie im wypłacał pełne wynagrodzenie wraz z dodatkami. Wcześniej firma zastosowała tę samą politykę wobec urlopów wakacyjnych i zwolnienia chorobowego.

- Zależy nam na utrzymaniu konkurencyjnych warunków dla najbardziej utalentowanych pracowników. Doświadczenie pokazuje, że ludzie lepiej pracują, gdy nie muszą martwić się o to, co jest w domu - podkreślił szef firmy Twani Cranz.

Zatrzymać talenty i kobiety

Urlop rodzicielski w Stanach Zjednoczonych stał się ostatnio gorącym tematem. Prezydent Barack Obama podkreślał, że USA jest jedynym rozwiniętym krajem, który nie gwarantuje płatnego urlopu macierzyńskiego. Prawo federalne gwarantuje rodzicom 12-tygodniowy urlop, ale tylko w firmach, które zatrudniają 50 lub więcej pracowników. Nie jest on jednak płatny. W styczniu prezydent Obama wprowadził płatny, sześciotygodniowy urlop dla pracowników administracji federalnej. Jak podkreśla CNN Money, wiele technologicznych firm w USA zdecydowało się wprowadzić płatny urlop rodzicielski. W przypadku Facebooka są to cztery miesiące. Z kolei Apple daje matkom 14 tygodni wolnego, a ich partnerzy mogą wziąć 6 tygodni.

Ta polityka pomaga w ściąganiu i utrzymywaniu w firmach najlepszych pracowników. Ale są jeszcze inne korzyści. Dłuższe urlopy macierzyńskie mogą pomóc firmom utrzymać pracowników płci żeńskiej. Po rozszerzeniu urlopu macierzyńskiego z 12 tygodni do 18 tygodni Google stwierdził, że o połowę spadła liczba młodych matek opuszczających firmę.

Netflix to największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe.

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu