Złożono największą na świecie rakietę nośną w zakładach firmy SpaceX

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Ukończono wstępny montaż największej rakiety nośnej na świecie. Konstrukcja powstała w zakładach firmy SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk, w Boca Chica, w stanie Teksas. W przyszłości rakieta ma posłużyć do lotów na Księżyc i Marsa.

Rakieta składa się z dwóch segmentów - górnego nazwanego Starship i dolnego (boostera) o nazwie Super Heavy. Po ich połączeniu, przy pomocy potężnego dźwigu, powstał system o wysokości 120 metrów, wyższy i silniejszy od słynnej rakiety Saturn V, którą wykorzystywano w programie Apollo do lotów na Księżyc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Był to montaż próbny, po którym człony rakiety zostały ponownie rozłączone.

Jak poinformowano w komunikacie firmy, silniki rakiety wytwarzają ciąg rzędu 70 meganewtonów, podczas gdy silniki Saturna V wytwarzały ok. 35 meganewtonów (1 meganewton to 1 mln newtonów).

Człon Super Heavy ma 29 silników spalających paliwo gazowe składające się głównie z metanu.

Najpotężniejszą rakietą, będącą obecnie w użyciu, jest również wyprodukowana przez SpaceX, Falcon Heavy, która wytwarza ok. 23 meganewtony na starcie.

Kiedy pierwszy lot największej rakiety nośnej na świecie?

Pierwszy lot nowej rakiety ma odbyć się jednak dopiero za kilka miesięcy, ale - jak zapewnia Elon Musk jeszcze przed końcem 2021 roku. Człon Starship ma okrążyć raz Ziemię i spaść do Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Człon silnikowy Super Heavy ma zakończyć lot w wodach Zatoki Meksykańskiej.

Jednak następne loty mają kończyć się kontrolowanym lądowaniem, lub wodowaniem, co ma pozwolić na ponowne użycie rakiety.

Szef i właściciel SpaceX Elon Musk twierdzi, że system Starship, po zakończeniu wszystkich prac rozwojowych, będzie bardziej niż wystarczający do lotów załogowych na Księżyc i Marsa. Musk określił próbny montaż jako "spełnienie marzeń".

Federalna agencja kosmiczna NASA zamówiła już załogowy lot statku Starship na biegun południowy Księżyca. Misja ma odbyć się jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości