Laureatami nagrody Nobla 2021 z ekonomii zostali David Card, Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku
Dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku
TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana

Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie ekonomii została przyznana trzem laureatom. Otrzymali ją David Card, Joshua D. Angrist, Guido W. Imbens. Cardowi przypadła połowa nagrody "za empiryczny wkład w ekonomię pracy", a Angrist i Imbens za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych" podzielą się drugą połową.

Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley. Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami" - podaje Associated Press. 

Jest to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO >>>

Nagroda Nobla 2021 z ekonomii przyznana

Jak wyjaśniła Akademia w informacji prasowej, tegoroczni laureaci "dostarczyli nowych spostrzeżeń na temat rynku pracy i pokazali, jakie wnioski na temat przyczyn i skutków można wyciągnąć z naturalnych eksperymentów". Dodano, że ich praca "wpłynęła również na inne dziedziny i zrewolucjonizowała badania empiryczne".

"Wiele ważnych pytań w naukach społecznych dotyczy przyczyny i skutku. Jak imigracja wpływa na poziom płac i zatrudnienia? Jak dłuższa edukacja wpływa na przyszłe dochody? Na te pytania trudno odpowiedzieć, ponieważ brak punktu odniesienia do porównań. Nie wiemy, co by się stało, gdyby imigracja była mniejsza lub gdyby dana osoba nie kontynuowała nauki" - stwierdzono w informacji prasowej.

Po czym dodano, że "tegoroczni laureaci pokazali, że na te i podobne pytania można odpowiedzieć za pomocą naturalnych eksperymentów". Wytłumaczono, że "kluczem jest wykorzystanie sytuacji, w których przypadkowe zdarzenia lub zmiany polityki powodują, że grupy ludzi są traktowane inaczej - w sposób, który przypomina badania kliniczne w medycynie".

- Badania Carda nad podstawowymi pytaniami dla społeczeństwa oraz wkład metodologiczny Angrista i Imbensa pokazały, że naturalne eksperymenty są bogatym źródłem wiedzy. Dzięki ich badaniom łatwiej jest nam znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania o przyczyny zjawisk, co przekłada się na ogromne korzyści dla społeczeństwa - wyjaśnił Peter Fredriksson, przewodniczący Komitetu Nagrody Nauk Ekonomicznych.

Nobliści w dziedzinie ekonomiiPAP/Maria Samczuk

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości