MSZ Rosji: przedłużenie antyrosyjskich sankcji wygląda dość cynicznie

Ze świata

Ministerstwo Informacji DRLDonieccy relebianci przekazali stronie ukraińskiej 20 skazanych, którzy nie chcieli walczyć w ich szeregach

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że łączenie przez Unię Europejską jej sankcji z rolą Moskwy w uregulowaniu konfliktu na Ukrainie jest bezpodstawne. Zdaniem Rosjan do wypełnienia porozumień z Mińska UE winna zachęcać Kijów. MSZ Rosji uznało, że "na tym tle przedłużenie antyrosyjskich sankcji wygląda dość cynicznie".

"To, że Unia Europejska łączy swoje sankcje z uregulowaniem konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy, jest sztuczne i bezpodstawne. Konflikt ten rozpętała nie Rosja, lecz obecne władze Ukrainy, które próbowały siłą stłumić sprzeciw Donbasu wobec przewrotu państwowego w Kijowie w lutym 2014 roku" - oznajmiło MSZ Federacji Rosyjskiej. Przypomniało też, że "punktem wyjścia dla kryzysowych wydarzeń na Ukrainie w ostatnich dwóch latach była sytuacja wokół jej stowarzyszenia z samą UE".

Bruksela "nielogiczna" i "cyniczna"?

Rosyjskie MSZ oceniło, że w postępowaniu Brukseli brakuje logiki.

"Unia Europejska próbuje > Rosję za to, co od tej nie zależy, ale z czym sama UE ma związek" - stwierdziło. Zdaniem MSZ Rosji sytuacja może ulec zmianie, jeśli strona unijna będzie "w należyty sposób pracować z Kijowem", zachęcając go do wypełnienia porozumień mińskich, zaaprobowanych w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2202.

MSZ Rosji podkreśliło, że "na tym tle przedłużenie antyrosyjskich sankcji wygląda dość cynicznie".

Sankcje przedłużone

W poniedziałek zakończono pisemną procedurę przedłużenia o pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji, wprowadzonych w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na wschodzie Ukrainy. Żaden kraj nie zgłosił sprzeciwu. Była to formalność po tym, jak w piątek zgodę w sprawie przedłużenia sankcji wyrazili ambasadorowie państw unijnych. Obowiązująca obecnie decyzja w sprawie sankcji wygasa z końcem stycznia. UE uzależniła zniesienie restrykcji od wypełnienia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie. W Unii panuje zgoda, że porozumienia te nie zostały zrealizowane. Sankcje gospodarcze wobec Moskwy za wspieranie rebelii na wschodniej Ukrainie zostały wprowadzane przez UE latem 2014 roku. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu zostały przedłużone o kolejne sześć miesięcy.

Autor: ag\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua