Kontrowersje dotyczące przestrzegania praw człowieka przez gospodarza nie przeszkodzą mundialowi w Katarze zapewnić rekordowych przychodów FIFA - podała agencja Bloomberg.
Mistrzostwa świata w Katarze, które rozpoczną się 20 listopada, już są na dobrej drodze do przekroczenia około 5,4 miliarda dolarów przychodów, które dla FIFA wygenerowały MŚ w Rosji w 2018 roku - przekazała Bloombergowi osoba zaznajomiona ze sprawą, prosząc przy tym o zachowanie anonimowości w związku z omawianiem informacji poufnych.
MŚ w Katarze 2022 - czy przychody będą rekordowe?
Jak wskazało źródło agencji, FIFA już sprzedała m.in. prawa do transmisji i prawie trzy miliony biletów. Dodało, że przychody marketingowe z lat 2019-2022 mają przekroczyć kwotę około 1,8 miliarda dolarów.
Mistrzostwa świata są sponsorowane przez największe marki na świecie, takie jak Adidas czy Coca-Cola - podał Bloomberg. Wskazał też, że przychody rosną pomimo obaw, że niektórzy fani i sponsorzy będą bojkotować turniej z powodu sposobu traktowania przez Katar zagranicznych pracowników, którzy pomogli zbudować stadiony i infrastrukturę potrzebną do zorganizowania największego sportowego widowiska globu.
Przychody mistrzostw świata rosły
Agencja podkreśliła, że przychody FIFA z mistrzostw świata rosły z turnieju na turniej dzięki rosnącej popularności piłki nożnej na całym świecie. Nie przeszkadzało w tym wcześniej nawet przyznanie organizacji kontrowersyjnemu gospodarzowi - Rosja spotkała się z krytyką przed MŚ w 2018 roku za to, że nie zajęła się rasizmem i homofobią wśród niektórych swoich fanów.
FIFA zakłada, że uda się przekroczyć przychody w wysokości 6,4 miliarda dolarów w latach 2019-2022, z czego większość ma pochodzić z mistrzostw świata - przekazała Bloombergowi osoba zaznajomiona ze sprawą.
- Należy pamiętać, że wiele z tych umów zostało podpisanych lata temu, kiedy skala kwestii związanych z prawami człowieka mogła nie być tak dobrze udokumentowana - stwierdził cytowany przez Bloomberga Minal Modha, kierownik badań konsumenckich w Ampere Analysis. Dodał, że "prawdziwym wskaźnikiem będzie wpływ tego turnieju na przychody w przyszłości".
Agencja poinformowała, że przedstawiciel FIFA odmówił komentarza.
Mistrzostwa świata mają pokazać, że Katar przeistoczył się z małej enklawy poławiaczy pereł w metropolię w Zatoce Perskiej. Mundial ma też dać, nomen omen, solidnego kopa gospodarce w postaci dodatkowych 17 miliardów dolarów. To mniej niż wynikało z poprzednich szacunków, ale to efekt ogólnoświatowego kryzysu i wzrostu kosztów utrzymania, co ma wpłynąć na kwotę, jaką wydadzą kibice podczas MŚ - wyjaśnił Bloomberg.
Źródło: Bloomberg