McDonald's po ponad 30 latach wycofuje się z Rosji

Autor:
mp/dap
Źródło:
Reuters. CNBC

McDonald's rozpoczął proces sprzedaży swoich aktywów w Rosji po ponad 30 latach prowadzenia działalności w tym kraju - poinformowała agencja Reuters. Decyzja została podjęta w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

"Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie oraz nieprzewidywalne warunki gospodarcze doprowadziły McDonald's do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe" - czytamy w komunikacie firmy.

McDonald's sprzedaje biznes w Rosji

W oświadczeniu koncernu podkreślono, że poszukiwany jest "lokalny inwestor", który mógłby przejąć biznes w Rosji.

W marcu McDonald's zamknął wszystkie swoje restauracje w Rosji. Zaprzestanie działalności 857 placówek oznaczało dla firmy straty w wysokości 50 mln dolarów miesięcznie. Firma zatrudnia w Rosji ok. 62 tys. pracowników.

Pierwsza restauracja amerykańskiej sieci została otwarta w Rosji w 1990 roku, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 5 tysięcy osób.

"Gorzki koniec pewnej epoki"

"Wycofanie się McDonald's z Rosji to gorzki koniec pełnej nadziei epoki. Będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiego kapitalizmu firma otworzyła swoją pierwszą restaurację w Rosji ponad 32 lata temu, gdy ZSRR rozpadł się, a zachodnie firmy i idee przenikały przez żelazną kurtynę. Setki ludzi ustawiały się w kolejce, aby spróbować hamburgerów i frytek z McDonald's na Placu Puszkina w Moskwie" - komentuje amerykański portal CNBC.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: Reuters. CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Gilmanshin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości