Turbulencje na europejskim niebie. Odwołane loty i strajki pilotów

Źródło:
Reuters, PAP
Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planom
Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planomTVN24
wideo 2/2
Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planomTVN24

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines odwołują blisko 700 lotów w okresie wakacyjnym, co stanowi około 6 procent regularnych połączeń - podał Reuters, powołując się na belgijskie media Belga i L'Echo. Jest to efekt uzgodnień ze związkami zawodowymi, które groziły kolejnym strajkiem ze względu na obciążenie pracą. Z kolei piloci szwedzkich linii lotniczych SAS ogłosili rozpoczęcie strajku.

Dwa tygodnie temu doszło do trzydniowego strajku pracowników personelu pokładowego oraz pilotów linii lotniczej. Narzekali oni na przeciążenie pracą oraz domagali się wyższych wynagrodzeń. W konsekwencji przewoźnik zmuszony został do odwołania 315 z 533 zaplanowanych lotów.

Brussels Airlines odwołują loty

Po kolejnej rundzie rozmów zarządu firmy ze związkami zawodowymi wygląda na to, że w poniedziałek osiągnięte zostało porozumienie. - Odwołane zostaną 372 loty w lipcu oraz 303 loty w sierpniu, co odpowiada 6 procentom naszego rozkładu lotów - poinformowała media Maaike Andries, rzeczniczka Brussels Airlines.

Andries wskazuje, że wszyscy pasażerowie, których loty zostały odwołane, zostali już o tym poinformowani. - Każdy, kto jeszcze nie otrzymał wiadomości, może zatem założyć, że jego lot będzie kontynuowany zgodnie z planem - wyjaśnia rzeczniczka.

Negocjacje rządu ze związkami zawodowymi mają być kontynuowane 23 sierpnia. Wtedy ma dojść do rozmów na temat długofalowych rozwiązań mających na celu "zmniejszenie presji w pracy i zapewnienie pracownikom lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym" - czytamy w komunikacie firmy.

Strajk pilotów szwedzkich linii lotniczych SAS

W poniedziałek piloci skandynawskich linii lotniczych SAS ogłosili rozpoczęcie strajku ze skutkiem natychmiastowym po nieudanych rozmowach z pracodawcą w sprawie nowego układu zbiorowego. Protest może oznaczać odwołanie 200-250 lotów dziennie dla 30 tys. pasażerów.

- Jest to naprawdę zła wiadomość. Jak mamy w takich warunkach pozyskać nowych inwestorów? Nieodpowiedzialną decyzją piloci stawiają na szali przyszłość firmy z 8 tysiącami miejsc pracy - oznajmił szef SAS, linii lotniczych, które borykają się z problemami finansowymi.

Linie lotnicze SAS wdrażają program oszczędnościowy. Rząd Szwecji odmówił ostatnio dokapitalizowania przedsiębiorstwa. Negocjacje między stowarzyszeniami pilotów toczyły się równolegle w Szwecji, Danii oraz Norwegii od listopada ubiegłego roku. Na początku czerwca strona związkowa zawiadomiła o chęci rozpoczęcia protestu, mediacje trwały od 13 czerwca, a ostateczny termin rozpoczęcia strajku był przesuwany.

Konflikt jest związany ze zwolnieniem 560 pilotów w czasie pandemii, a następnie zatrudnianiem pracowników na nowych, gorszych warunkach w innych spółkach związanych z SAS. W marcu w firmie przestał obowiązywać poprzedni układ zbiorowy. Protest dotyczy lotów prowadzonych przez spółkę SAS Scandinavias, która odpowiada za połowę połączeń. Samoloty SAS Link, SAS Connect oraz partnerów zewnętrznych mają obsługiwać połączenia bez zakłóceń.

Trudna sytuacja branży lotniczej

Z powodu trwającego od czwartku strajku pracowników w sobotę co piąty lot z lotniska Roissy-Charles de Gaulle został odwołany. Wcześniej w piątek odbyła się manifestacja między terminalami portu lotniczego.

Z kolei hiszpański personel pokładowy linii lotniczych Ryanair planuje strajkować w lipcu przez 12 dni - zapowiedzieli związkowcy w sobotę. Protesty mają objąć dziesięć portów lotniczych. Z powodu protestu Ryanair odwołał w sobotę dziesięć lotów w Hiszpanii.

To kolejne protesty pracowników branży lotniczej, którzy domagają się wyższych płac i lepszych warunków pracy. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodzi w ostatnim czasie na wielu lotniskach w Europie.

Jako jedną z ich przyczyn podaje się liczne zwolnienia w branży podczas pandemii COVID-19. Teraz, gdy ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii, odczuwany jest niedobór pracowników, którzy domagają się również podwyżek w związku z inflacją i wcześniejszymi obniżkami płac podczas pandemii.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielu kierowców zajmujących się przewozem osób od połowy czerwca może stracić pracę. Ma to związek z wejściem w życie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy, które obcokrajowcy będą mogli zdobyć dopiero po pół roku pobytu w Polsce. - Zmiany w ustawie mogą doprowadzić do sparaliżowania rynku - ostrzega Marcin Moczyróg, dyrektor Ubera na Europę Środkową i Wschodnią. Według Adriana Furgalskiego, prezesa Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, możliwe są jednak zmiany w regulacjach.

Część osób może stracić pracę, branża ostrzega przed "paraliżem"

Część osób może stracić pracę, branża ostrzega przed "paraliżem"

Źródło:
tvn24.pl

Składka zdrowotna odprowadzana przez przedsiębiorców powinna być rozliczana według poprzednich zasad, sprzed 2022 roku - powiedział Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Zaproponował także, by koszty związane z przywróceniem regulacji częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tak zwanych wakacji od ZUS.

Gorąco wokół składki zdrowotnej. Jest propozycja rzecznika przedsiębiorców

Gorąco wokół składki zdrowotnej. Jest propozycja rzecznika przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Babciowe, czyli nowe świadczenie w ramach programu Aktywny Rodzic, coraz bliżej. Chodzi o pieniądze na opiekę nad dzieckiem dla rodziców, którzy wrócą do pracy. Jak podaje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna", rząd kończy prace nad projektem ustawy w tej sprawie, a do wyboru będą trzy formy wsparcia.

Rząd szykuje nowe świadczenie. Trzy warianty

Rząd szykuje nowe świadczenie. Trzy warianty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bank Japonii zdecydował o zakończeniu trwającej od 2016 roku ery ujemnych stóp procentowych. "Historyczny dzień dla jena" - skomentował analityk Bartosz Sawicki.

Ostatni bank "wyszedł ze strefy mroku". "Historyczny dzień"

Ostatni bank "wyszedł ze strefy mroku". "Historyczny dzień"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony - zapowiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak przekazała, będzie wynosił siedem tysięcy złotych, a w kolejnych latach ma podlegać waloryzacji.

Tyle ma wynosić zasiłek pogrzebowy

Tyle ma wynosić zasiłek pogrzebowy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na jutro w blisko 500 miejscach w Polsce zaplanowano protesty rolników. Tak wynika z mapy przygotowanej przez Ruch Młodych Farmerów. "Polska stanie" - napisali autorzy w mediach społecznościowych.

Protesty rolników w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Protesty rolników w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczyna prace nad przepisami dotyczącymi tak zwanego domniemania zatrudnienia. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - stwierdziła szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra odniosła się też do kwestii wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce.

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gigant technologiczny Fujitsu wydał oświadczenie, w którym poinformował o wykryciu złośliwego oprogramowania na kilku służbowych komputerach w firmie. "Badamy okoliczności tego wydarzenia" - przekazała spółka.

Złośliwe oprogramowanie na komputerach giganta

Złośliwe oprogramowanie na komputerach giganta

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Z tego powodu śpimy o godzinę krócej, a wskazówki zegarów trzeba przestawić z godziny 2:00 na 3:00. W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na 31 marca - w Niedzielę Wielkanocną.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters

Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem - podkreśliła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, zapowiadając bon energetyczny. Może on trafić nawet do czterech milionów gospodarstw. Szefowa resortu klimatu mówiła też o nowym mechanizmie rozliczeń prosumentów fotowolitaiki, który jej zdaniem jest "korzystny dla obywateli i zostanie pozytywnie przyjęty". - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach - powiedziała.

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Kredytobiorcy wyczekują obniżek, które przyczyniłoby się do zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych. W poniedziałek pojawiły się nowe wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, w których wskazano, kiedy może dojść do zmiany wysokości stóp procentowych.

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało o wysokości nagród i premii wypłaconych pracownikom resortu od momentu zaprzysiężenia nowego rządu. Nagrody trafiły do 1572 osób, a średnia wysokość wynosiła 2871,46 zł brutto - przekazał wiceszef tego resortu Paweł Karbownik. W tym czasie w resorcie wypłacono również premie oraz dodatki.

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Była dyrektorka i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy spółki z przyczyn dotyczących pracownika.

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

Źródło:
PAP

Nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski zastąpi akcyzę - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Jak stwierdził, dla kierowców zmiana ma być neutralna finansowo. Wcześniej szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że ministerstwo będzie chciało wykreślenia podatku od samochodów spalinowych z Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Źródło:
PAP

Zdaniem posła Andrzeja Tomasza Zapałowskiego (Konfederacja) realną szansą na uratowanie znanego Browaru Leżajsk jest "zaangażowanie dużej państwowej firmy". Jak wskazał, inwestorem mógłby być Orlen. Poseł zapytał o to Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest odpowiedź szefa tego resortu Borysa Budki.

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lutym 2024 roku obniżyła się do 5,4 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 6,2 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Źródło:
PAP

LPP nie prowadzi na terenie Rosji działalności operacyjnej ani handlowej od maja 2022 roku, a Kazachstan nie jest rynkiem tranzytowym dla LPP. Spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium tego kraju - poinformowało LPP w poniedziałkowym komunikacie. Zarząd nie planuje powrotu do działalności na rynku rosyjskim. W piątek amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Nowe oświadczenie LPP

Nowe oświadczenie LPP

Źródło:
PAP

Jak wspierać polskiego ducha przedsiębiorczości, co zrobić, by Polska utrzymywała przewagę konkurencyjną oraz jakie decyzje makroekonomiczne są potrzebne dla zapewnienia trwałego wzrostu - to były główne tematy konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2024, która odbyła się w Londynie. Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery zwrócił uwagę na wpływ kryzysu demograficznego na polską gospodarkę.

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Złożymy wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Nie wykluczył postawienia Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka przed Trybunałem Stanu.

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Źródło:
PAP

Kurs akcji LPP po otwarciu poniedziałkowych notowań rośnie o około 8 procent. Przed sesją spółka podała szacunki wyników za czwarty kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Akcje spółki gwałtownie taniały w piątek, a na zakończenie notowań spadek cen sięgnął ponad 35 procent. Amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Źródło:
PAP

W 2023 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego towarzystwa ubezpieczeniowe przesłały około 1,5 miliarda zapytań dotyczących historii polisowo-szkodowych kierowców. Wyraźnie wzrosło też zainteresowanie punktami karnymi. Ubezpieczyciele mogą wykorzystywać te informacje do wyliczenia składek za ubezpieczenia komunikacyjne.

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Osoby chcące zrobić zakupy zaraz po Świętach Wielkanocnych mogą mieć z tym problem - zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Niektóre sklepy mogą bowiem nie zdążyć zmienić stawek VAT na żywność na swoich kasach fiskalnych i będą zamknięte 2 kwietnia. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych placówek, które nie mogą, tak jak dyskonty, polegać na pracownikach IT, którzy na czas dostosowują systemy sprzedażowe do zmian stawek.

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl

W tym tygodniu mamy poznać nowy skład zarządu Orlenu. Jak podaje "Puls Biznesu", w rekrutacji na szefa koncernu wzięło udział wielu kandydatów, ale niewielu dostało zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Źródło:
PAP

Światowa populacja żyjąca w slumsach zwiększyła się w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku o 165 milionów i osiągnęła 1,06 miliarda ludzi - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W Azji i Afryce Subsaharyjskiej żyje 85 procent mieszkańców dzielnic nędzy. Największą część światowej populacji żyjącej w slumsach stanowią mieszkańcy Indii – 237 mln. Natomiast najwyższy odsetek osób mieszkających w slumsach odnotowano w Czadzie – to 82 proc. ludności miejskiej.

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Źródło:
PAP

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że opozycja ma pretensje, że Niemcy dostali na produkcję amunicji 170 milionów euro a Polska 2 milionów euro. Tymczasem - jak zauważył - trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy ostatecznie dostały. Ironizował na portalu X: "Perfidni Teutoni, zła UE". Z puli 500 milionów euro, jakie Komisja Europejska przeznaczyła na wsparcie produkcji amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie 2,1 miliona. Politycy spierają się, kto ponosi odpowiedzialność za taki wynik.

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Firma Elona Muska SpaceX buduje sieć satelitów szpiegowskich na mocy tajnego kontraktu z amerykańską agencją wywiadowczą – poinformowała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł zaznajomionych z tym programem. Sieć jest budowana przez Starshield wojskową odnogę firmy SpaceX w ramach kontraktu o wartości 1,8 miliarda dolarów.

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Źródło:
Reuters, PAP

Zachodni inwestorzy nie powinni być zmuszani przez państwo do wyprzedaży swoich rosyjskich aktywów - powiedział rosyjski miliarder Oleg Deripaska. Zdaniem biznesmena związane z tym posunięcia rosyjskich władz są "nieuczciwe i krótkowzroczne", a także szkodliwe dla samej rosyjskiej gospodarki.

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Źródło:
Reuters