Polscy posłowie nieoczekiwanie przyjęli antyamerykańską ustawę medialną - pisze Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem ogłoszono wysokie podwyżki rachunków za prąd i gaz. O przyjęciu lex TVN poinformowały także amerykański tygodnik "Variety" i niemiecka Deutsche Welle. "Nieoczekiwane posunięcie podsyci obawy o wolność mediów i potencjalnie ponownie otworzy spór dyplomatyczny ze Stanami Zjednoczonymi" - napisała Agencja Reutera.
Agencja Bloomberg wskazuje, że Polski parlament "nieoczekiwanie" przyjął ustawę medialną zwaną lex TVN, która ma na celu wymuszenie sprzedaży większości udziałów w Polsce przez Discovery. Jak dodano, teraz losy ustawy są w rękach prezydenta Andrzeja Dudy.
W piątek po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji i przyjął lex TVN. Wcześniej niespodziewanie ustawą zajęła się Komisja Kultury i Środków Przekazu. Zarekomendowała ona Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu.
Agencja przypomina, że przez wiele miesięcy administracja USA wywierała presję na Prawo i Sprawiedliwość, by rządzące ugrupowanie odrzuciło ustawę, która zdaniem Waszyngtonu szkodzi klimatowi biznesu i ogranicza wolność mediów. "Bez ostrzeżenia ustawodawcy powrócili do projektu ustawy i zatwierdzili go w piątek, wysyłając ustawę do Dudy, który sygnalizował wcześniej, że zawetuje ustawę" - czytamy.
Bloomberg zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, iż rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych wzrosną w przyszłym roku o 24 procent, a rachunki za gaz o 54 procent. To zdaniem ekonomistów - jak dodano - spowoduje dalszy wzrost inflacji, która już teraz jest na wysokim poziomie 7,8 proc., najwyższym od dwóch dekad.
Lex TVN "wymierzone jest przede wszystkim w Discovery"
Amerykański tygodnik "Variety" pisze na swojej stronie, że "Discovery może być zmuszone do sprzedaży biznesu w Polsce po przyjęciu przez parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej". "Wymierzona jest przede wszystkim w Discovery, amerykańskiego właściciela TVN Grupa Discovery, który jest właścicielem najbardziej znanego kanału informacyjnego w Polsce, TVN24. Wyceniana na około 2 miliardy dolarów, TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce" - dodaje "Variety".
Discovery w oświadczeniu przesłanym agencji Bloomberg i "Variety" przekazało, że "wynik dzisiejszego zaskakującego głosowania w polskim parlamencie powinien być głęboko niepokojący dla każdego przedsiębiorstwa inwestującego w Polsce oraz dla każdego, komu zależy na demokracji i wolności mediów".
"Poprzez to głosowanie Polska ryzykuje bezpośrednie podważenie wartości, które łączyły Polskę z Europą, oraz przekreślenie fundamentów relacji polsko-amerykańskich. Apelujemy teraz do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby sprzeciwił się temu projektowi i nie dopuścił do wprowadzenia go w życie" - dodało Discovery.
O niespodziewanym przyjęciu ustawy pisze niemiecka stacja Deutsche Welle. "Sejm niespodziewanie w piątek przegłosował odrzucenie senackiego weta w sprawie odłożonej wcześniej na półkę kontrowersyjnej ustawy o reformie mediów" - czytamy.
O tej sprawie pisze również Reuters. Agencja zwraca uwagę, że "polski parlament przyjął w piątek ustawę medialną, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie krytycznego wobec rządu kanału informacyjnego". W ocenie Reutera "nieoczekiwane posunięcie podsyci obawy o wolność mediów i potencjalnie ponownie otworzy spór dyplomatyczny ze Stanami Zjednoczonymi".
Aliu: Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane
Charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu napisał w piątek na Twitterze, że Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP.
Podkreślił, że Waszyngton oczekuje, iż prezydent Andrzej Duda "będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami".
Lex TVN
11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Proponowane przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN.
Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. 9 września Senat odrzucił nowelizację w całości.
We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.
Źródło: Bloomberg, Reuters, Deutsche Welle, Variety
Źródło zdjęcia głównego: TVN24