TVN24 Biznes | Ze świata

"Nieoczekiwane przyjęcie ustawy", "obawy o wolność mediów" i "potencjalny spór dyplomatyczny z USA"

TVN24 Biznes | Ze świata

Aktualizacja:
Autor:
mb/dap
Źródło:
Bloomberg, Reuters, Deutsche Welle, Variety
Zagraniczne media o lex TVN
Zagraniczne media o lex TVNTVN24
wideo 2/8
TVN24Zagraniczne media o lex TVN

Polscy posłowie nieoczekiwanie przyjęli antyamerykańską ustawę medialną - pisze Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem ogłoszono wysokie podwyżki rachunków za prąd i gaz. O przyjęciu lex TVN poinformowały także amerykański tygodnik "Variety" i niemiecka Deutsche Welle. "Nieoczekiwane posunięcie podsyci obawy o wolność mediów i potencjalnie ponownie otworzy spór dyplomatyczny ze Stanami Zjednoczonymi" - napisała Agencja Reutera.

Agencja Bloomberg wskazuje, że Polski parlament "nieoczekiwanie" przyjął ustawę medialną zwaną lex TVN, która ma na celu wymuszenie sprzedaży większości udziałów w Polsce przez Discovery. Jak dodano, teraz losy ustawy są w rękach prezydenta Andrzeja Dudy.

W piątek po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji i przyjął lex TVN. Wcześniej niespodziewanie ustawą zajęła się Komisja Kultury i Środków Przekazu. Zarekomendowała ona Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu.

Agencja przypomina, że przez wiele miesięcy administracja USA wywierała presję na Prawo i Sprawiedliwość, by rządzące ugrupowanie odrzuciło ustawę, która zdaniem Waszyngtonu szkodzi klimatowi biznesu i ogranicza wolność mediów. "Bez ostrzeżenia ustawodawcy powrócili do projektu ustawy i zatwierdzili go w piątek, wysyłając ustawę do Dudy, który sygnalizował wcześniej, że zawetuje ustawę" - czytamy.

Bloomberg zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, iż rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych wzrosną w przyszłym roku o 24 procent, a rachunki za gaz o 54 procent. To zdaniem ekonomistów - jak dodano - spowoduje dalszy wzrost inflacji, która już teraz jest na wysokim poziomie 7,8 proc., najwyższym od dwóch dekad.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lex TVN "wymierzone jest przede wszystkim w Discovery"

Amerykański tygodnik "Variety" pisze na swojej stronie, że "Discovery może być zmuszone do sprzedaży biznesu w Polsce po przyjęciu przez parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej". "Wymierzona jest przede wszystkim w Discovery, amerykańskiego właściciela TVN Grupa Discovery, który jest właścicielem najbardziej znanego kanału informacyjnego w Polsce, TVN24. Wyceniana na około 2 miliardy dolarów, TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce" - dodaje "Variety".

Discovery w oświadczeniu przesłanym agencji Bloomberg i "Variety" przekazało, że "wynik dzisiejszego zaskakującego głosowania w polskim parlamencie powinien być głęboko niepokojący dla każdego przedsiębiorstwa inwestującego w Polsce oraz dla każdego, komu zależy na demokracji i wolności mediów".

"Poprzez to głosowanie Polska ryzykuje bezpośrednie podważenie wartości, które łączyły Polskę z Europą, oraz przekreślenie fundamentów relacji polsko-amerykańskich. Apelujemy teraz do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby sprzeciwił się temu projektowi i nie dopuścił do wprowadzenia go w życie" - dodało Discovery.

KOMUNIKAT TVN GRUPY DISCOVERY W SPRAWIE LEX TVN >>>

O niespodziewanym przyjęciu ustawy pisze niemiecka stacja Deutsche Welle. "Sejm niespodziewanie w piątek przegłosował odrzucenie senackiego weta w sprawie odłożonej wcześniej na półkę kontrowersyjnej ustawy o reformie mediów" - czytamy.

O tej sprawie pisze również Reuters. Agencja zwraca uwagę, że "polski parlament przyjął w piątek ustawę medialną, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie krytycznego wobec rządu kanału informacyjnego". W ocenie Reutera "nieoczekiwane posunięcie podsyci obawy o wolność mediów i potencjalnie ponownie otworzy spór dyplomatyczny ze Stanami Zjednoczonymi".

Aliu: Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane

Charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu napisał w piątek na Twitterze, że Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP.

Podkreślił, że Waszyngton oczekuje, iż prezydent Andrzej Duda "będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami".

Lex TVN

11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Proponowane przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN.

Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. 9 września Senat odrzucił nowelizację w całości.

We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.

Konkret24: Lex TVN: co zmienia uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

Autor:mb/dap

Źródło: Bloomberg, Reuters, Deutsche Welle, Variety

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości