Unijny plan na kryzys energetyczny. "Musimy reagować szybko"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Moskwa: zaprezentowaliśmy formalnie dwa rozwiązania
Moskwa: zaprezentowaliśmy formalnie dwa rozwiązaniaTVN24
wideo 2/6
Moskwa: zaprezentowaliśmy formalnie dwa rozwiązaniaTVN24

Ceny gazu i energii są nieakceptowalne. Musimy reagować szybko i szukać rozwiązań, by skutecznie chronić obywateli i przedsiębiorstwa - stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W Brukseli odbywa się w piątek nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii.

Podstawą do rozmów jest zestaw propozycji zgłoszonych przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen - wśród nich m.in. ograniczenie cen rosyjskiego gazu, opłata za nieoczekiwane wydatki na elektrownie niegazowe, ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną w całej UE oraz awaryjne linie kredytowe dla firm energetycznych stojących w obliczu rosnących wymagań w zakresie zabezpieczeń.

Agencja Reutera podała, że węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto stwierdził, że proponowany limit na rosyjski gaz jest sprzeczny z interesem Europy i Węgier.

"Musimy reagować szybko"

- Zarówno dla naszego rządu, jak i dla wszystkich rządów europejskich, dzisiaj zmiany cen, ale też same w sobie ceny gazu i energii, są nieakceptowalne. Musimy reagować szybko, musimy szukać rozwiązań, tych krajowych i tych europejskich, tak żeby skutecznie chronić zarówno naszych obywateli, jak i przedsiębiorstwa - powiedziała polska minister.

Dodała, że Polska będzie na spotkaniu mocno popierać cenę maksymalną na każdy importowany gaz. - To rozwiązanie, które dziś Europa - będąc tak silnie uzależniona od importowanego gazu - pilnie potrzebuje, żeby zatrzymać rosyjski szantaż, ale również aby sytuację zracjonalizować - zaznaczyła Moskwa.

Wskazała, że nikt nie może wykorzystywać obecnej sytuacji kosztem obywateli i przedsiębiorstw. - Liczymy również na dobrą dyskusję na temat cen energii. Zaproponowaliśmy dobre uniwersalne rozwiązanie legislacyjne. Jeśli byśmy przyjęli to rozwiązanie, które też jest oparte na blokadzie ceny na określonym poziomie bez względu na miks energetyczny, zadziałałoby wszędzie – powiedziała.

Minister dodała, że mechanizm zmiany określania taryf na rynku hurtowym, przybliżonych do ceny wytwarzania, spowodowałby obniżenie we wszystkich krajach UE ceny energii dla obywateli i firm.

Kryzys energetyczny - plan UE

Dyplomaci UE przekazali Reutersowi, że kraje wydają się popierać środki mające na celu zapewnienie płynności firmom, a niektórzy poparli również ograniczenie popytu na energię.

Inne propozycje są jednak bardziej kontrowersyjne. Limit cenowy rosyjskiego gazu jak dotąd nie zyskał poparcia większości krajów, a niektórzy kwestionują, w jaki sposób pomogłoby to obniżyć ceny, biorąc pod uwagę niskie wolumeny gazu, które Rosja wysyła teraz do Europy.

- Naszą intencją jest przede wszystkim obniżenie cen. Ograniczenie wyłącznie rosyjskiego gazu nie obniży cen - powiedziała Reutersowi belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten.

Kraje bałtyckie są jednymi z tych, które popierają ten pomysł, argumentując, że pułap cenowy nadal pozbawiłby Rosję dochodów na finansowanie działań wojskowych na Ukrainie.

Prezydent Władimir Putin stwierdził w środę, że Rosja przestanie dostarczać gaz do Europy, jeśli UE nałoży limit cenowy. Poparcie dla tej polityki jest znikome wśród państw Europy Środkowej i Wschodniej, które nie chcą stracić kurczących się dostaw, które wciąż otrzymują.

Dostawy rosyjskiego gazociągu trzema głównymi trasami do Europy spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o prawie 90 proc. - wynika z danych Refinitiv. Rosja oskarżyła o cięcia dostaw problemy techniczne spowodowane przez zachodnie sankcje związane z inwazją na Ukrainę - podała Agencja Reutera.

Propozycje KE

Od krajów UE nie oczekuje się, że w piątek zatwierdzą jakąkolwiek politykę, ale raczej zasygnalizują Brukseli, które opcje mają wystarczające poparcie, aby mogły zostać przekształcone w ostateczne propozycje. Nadzwyczajne przepisy UE są zwykle uchwalane przez większość krajów, chociaż niektóre mogą wymagać jednomyślnej zgody.

W niektórych stolicach UE opór wzbudził również pomysł odzyskania przychodów z elektrowni niegazowych i przeznaczenia ich na obniżenie rachunków konsumenckich.

Propozycja UE miałaby ograniczyć cenę do 200 euro za megawatogodzinę, jaką płaci się generatorom niegazowym za ich moc i dotyczyłaby generatorów wiatrowych, jądrowych i węglowych - zgodnie z projektem opisywanym przez Reutersa.

Europejskie ceny energii są zazwyczaj ustalane przez elektrownie gazowe, a pułap miałby na celu zmniejszenie kosztów energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie, które nie są narażone na gwałtowne europejskie ceny gazu, które w zeszłym miesiącu osiągnęły poziom 12-krotnie wyższy w stosunku do poziomu z początku 2021 roku.

- Proponowany europejski limit cenowy na rosyjski gaz jest sprzeczny z interesami Europy i Węgier - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów energii Unii Europejskiej.

Szijjarto powiedział, że proponowany pułap cenowy spowodowałby natychmiastowe odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Francja, gdzie znajduje się największa flota elektrowni jądrowych w Europie, kwestionowała, czy ten sam limit powinien być stosowany do wszystkich wytwórców.

- Fakt posiadania jednego pułapu dochodów dla wszystkich sposobów wytwarzania energii i wszystkich krajów UE jest czymś, co kwestionujemy - stwierdziło źródło Reutersa we francuskim ministerstwie energetyki.

Dodało, że Paryż poparł unijny limit cenowy rosyjskiego gazu rurociągowego, ale ostrzegł, że ograniczenie cen skroplonego gazu ziemnego może spowodować, że UE przegra z innymi krajami na tak bardzo potrzebnych dostawach.

Dyplomata unijny z kolejnego kraju miał powiedzieć, że "duża grupa" państw szuka jakiejś formy ograniczenia cen energii, aby obniżyć rachunki, z ceną gazu używanego do produkcji energii i ogólnoblokowym limitem importu gazu wśród pomysłów zawartych dyskusja.

- Pytanie brzmi, co zakręcasz i jak zakręcasz. Diabeł tkwi w szczegółach - powiedział dyplomata.

Autorka/Autor:kris

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl