Rosjanin aresztowany w Miami. Jego giełda kryptowalut miała wyprać 700 milionów dolarów

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Sylwia Czubkowska o bitcoinie
Sylwia Czubkowska o bitcoinieTVN24
wideo 2/3
TVN24Sylwia Czubkowska o bitcoinie

Władze USA podały, że aresztowały większościowego akcjonariusza i współzałożyciela zarejestrowanej w Hongkongu giełdy kryptowalut Bitzlato Ltd pod zarzutem zajmowania się praniem brudnych pieniędzy o wartości 700 milionów dolarów - podał Reuters.

Zatrzymany to Anatolij Legkodymow, obywatel Rosji mieszkający w Chinach. Rosjanin prowadził giełdę jako nielicencjonowaną firmę zajmującą się wymianą pieniędzy, która, jak sam twierdził, zaopatrywała "znanych oszustów - przekazał agencji urzędnik Departamentu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej: Giełda kryptowalut FTX została zaatakowana przez hakerów. Wykradziono 415 mln dolarów>>>

Giełda kryptowalut, na której miały być prane pieniądze

Prokuratorzy stwierdzili, że Bitzlato wymienił ponad 700 milionów dolarów w kryptowalucie z Hydra Market - która została opisana przez amerykańskich jako nielegalny internetowy rynek narkotyków, skradzionych informacji finansowych, fałszywych dokumentów identyfikacyjnych i usług prania pieniędzy. Hydra Market została zamknięta przez amerykańskie i niemieckie organy ścigania w kwietniu 2022 roku.

- Niezależnie od tego, czy łamiesz nasze prawa w Chinach lub Europie, czy też nadużywasz naszego systemu finansowego na tropikalnej wyspie - możesz spodziewać się odpowiedzi za swoje zbrodnie na sali sądowej Stanów Zjednoczonych - powiedziała dziennikarzom zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco na konferencji prasowej w Departamencie Sprawiedliwości.

Według prokuratorów Bitzlato otrzymało również ponad 15 milionów dolarów wpływów z cyberataków. Nie udało od razu skontaktować się z Hydra Market w celu uzyskania komentarza - poinformował Reuters.

Władze określiły Legkodymowa jako współzałożyciela giełdy kryptowalut. 40-letni Rosjanin miał pomagać w prowadzeniu firmy z chińskiego miasta Shenzhen. Legkodymow nie odpowiedział natychmiast na e-mail z pytaniami, a na wiadomości pozostawione w automatycznym czacie wsparcia Bitzlato Telegram odpowiadano zwrotem "Ups, przepraszam" - podała Agencja Reutera.

Podała, że giełda Bitzlato przetworzyła transakcje kryptowalutowe o wartości 4,58 miliarda dolarów od 3 maja 2018 r.

Giełda miała też łamać przepisy dotyczące weryfikacji klientów i nie spełniała wymagań mających na celu zapobieganie praniu pieniędzy - zaznaczyły amerykańskie władze. Zarchiwizowane wersje strony internetowej Bitzlato odnotowały, że klienci witryny mogli zarejestrować się przy użyciu "tylko adresu e-mail".

Prokuratorzy stwierdzili, że Bitzlato świadomie obsługiwał amerykańskich klientów i przeprowadzał transakcje z amerykańskimi giełdami przy użyciu amerykańskiej infrastruktury internetowej. Powiedzieli, że przynajmniej przez pewien czas był zarządzany przez pozwanego, gdy był w Stanach Zjednoczonych.

Giełda Bitzlato pod lupą amerykańskich urzędników

Zarzuty zostały wniesione w porozumieniu z Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) Departamentu Skarbu USA. Bitzlato Ltd określono jako "główny problem związany z praniem brudnych pieniędzy" powiązany z nielegalnymi rosyjskimi finansami.

- Zidentyfikowanie Bitzlato jako głównego problemu prania brudnych pieniędzy skutecznie uczyniło giełdę międzynarodowym pariasem - stwierdził na konferencji prasowej zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo.

Adeyemo powiedział, że Bitzlato wielokrotnie ułatwiał transakcje powiązanym z Rosją grupom cyberprzestępców, w tym gangowi stojącemu za Conti - powiązanym z rosyjskim rządem.

Cari Stinebower, była urzędniczka Departamentu Skarbu, obecnie partner w firmie prawniczej Winston & Strawn, stwierdziła, że nałożone kary są podobne do tych na podstawie sekcji 311 amerykańskiej ustawy patriotycznej i sprawią, że Bitzlato nie będzie mógł prowadzić interesów z amerykańskimi i zagranicznymi bankami.

- Żadna z głównych instytucji finansowych nie będzie zajmować się podmiotem zidentyfikowanym jako główny problem związany z praniem pieniędzy - powiedziała Reutersowi Stinebower.

Dodała też: - Amerykańskie instytucje finansowe odmówią angażowania się w interesy z Bitzlato, (czego można się spodziewać) a potem inne instytucje finansowe pójdą w ich ślady. Skutkiem będzie niemal natychmiastowe odseparowanie Bitzlato od globalnego sektora finansowego.

Do południa w środę strona internetowa Bitzlato została zastąpiona stroną z informacją, że usługa została przejęta przez władze francuskie "w ramach skoordynowanej międzynarodowej akcji organów ścigania".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości