Giełda kryptowalut FTX została zaatakowana przez hakerów. Wykradziono 415 mln dolarów

Autor:
jr/ams
Źródło:
Reuters

Bankrutująca giełda kryptowalut FTX przekazała w raporcie, że z jej kont w wyniku ataku hakerskiego skradziono około 415 milionów dolarów. Spółka podkreśliła, że zidentyfikowała znaczące braki zarówno na swoich międzynarodowych, jak i amerykańskich giełdach kryptowalut. "Robimy postępy w pracach naszego zespołu, aby odkrywać te informacje" - wyjaśnił John Ray, dyrektor generalny spółki.

"Od czasu złożenia wniosku o upadłość w dniu 11 listopada, z międzynarodowej giełdy FTX zostało skradzionych około 323 milionów dolarów w kryptowalutach i 90 milionów dolarów z amerykańskiej giełdy" - podał w oświadczeniu John Ray, dyrektor generalny spółki.

Zarzuty dla Bankmana- Fried

W związku z upadkiem giełdy prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła Bankmanowi-Friedowi, założycielowi spółki, osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Oddzielne zarzuty wysunął także regulator giełdowy SEC.

Jak twierdzi nowojorska prokuratura Bankman-Fried używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research. 30-latek jest też oskarżony o zmowę w celu złamania przepisów finansowania kampanii wyborczych. Miał on wpłacać pieniądze na kampanie wyborcze polityków obydwu głównych amerykańskich partii za pomocą tzw. słupów, a także z kont korporacyjnych, co jest zabronione.

Odzyskane pieniądze

Prawnicy giełdy FTX poinformowali sąd upadłościowy w amerykańskim stanie Delawere, że udało im się odzyskać część płynnych aktywów. Ich wartość oszacowano na 5 mld dolarów. Doprecyzowano, że odzyskano 1,7 miliarda dolarów w gotówce, 3,5 miliarda dolarów w kryptowalutach i 300 milionów dolarów w papierach wartościowych.

FTX nie podał szacunków dotyczących całkowitych zobowiązań, ale powiedział, że zidentyfikował znaczące braki zarówno na swoich międzynarodowych, jak i amerykańskich giełdach kryptowalut. "Robimy postępy w pracach naszego zespołu, aby odkrywać te informacje" - wyjaśnił Ray w komunikacie.

Dotychczas odzyskane aktywa kryptowalutowe obejmują 685 milionów dolarów w walucie Solana, 529 milionów dolarów w zastrzeżonym tokenie FTX i 268 milionów dolarów w bitcoinie, Wycena jest w oparciu o ceny kryptowalut w dniu 11 listopada 2022 roku. Solana, która była polecana przez Bankmana-Frieda, straciła większość swojej wartości w 2022 roku.

Zajęcie aktywów na Bahama

Podczas początkowego dochodzenia spółki FTX w sprawie ataków hakerskich do swojego systemu, odkryto listopadowe zajęcie aktywów przez Securities Commission of the Bahamas, co doprowadziło do sporu między zespołem upadłościowym FTX z siedzibą w USA a bahamskimi organami regulacyjnymi. Ray przekazał, że rząd Bahamów zatrzymuje 426 milionów dolarów dla wierzycieli.

Premier Bahamów Philip Davis odniósł się do tej sprawy, mówiąc, że zespół Ray'a "doszedł do siebie" i zaakceptował, że zajęcie aktywów "było właściwe i być może uratowało wielu inwestorów w FTX"

Czytaj też: Upadek giełdy kryptowalut. Udało się odzyskać część pieniędzy

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości