Ze świata

Kreml: premier Grecji spotka się z Putinem, wśród tematów sankcje

Ze świata


Rosyjski prezydent Władimir Putin i premier Grecji Alexis Tsipras planują omówić relacje gospodarcze obu krajów i kwestię sankcji UE wobec Moskwy podczas spotkania, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek rzecznik Kremla.

Jak pisze Reuters, Rosja chciałaby zniesienia sankcji i ma nadzieję na uzyskanie wsparcia niektórych państw członkowskim UE, zwłaszcza Węgier i Grecji.

Pomoc jeszcze nie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o jakiejkolwiek możliwości rosyjskiej pomocy dla Grecji. - Stosunki pomiędzy Moskwą i Unią Europejską będą omawiane w kontekście polityki Brukseli i chłodnego podejścia w tej kwestii Aten - dodał Pieskow. Choć nowy grecki rząd zapowiedział, że nie będzie zabiegał o pomoc w Rosji, ale jak na razie nie udało mu się dojść do porozumienia z wierzycielami z Unii i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pozwoliłoby ono na odblokowanie nowych środków dla Aten. Putin i Tsipras spotkają się w Moskwie 8 kwietnia. Będzie to pierwsza wizyta premiera Grecji w Rosji po zwycięstwie w wyborach.

Greckie zdanie

Grecja, która została uratowana przed bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, znów stoi na skraju zapaści finansowej. Pojawiają się też opinie ekonomistów, że dla własnego dobra oraz by uratować strefę euro Grecja powinna wyjść z unii walutowej, powrócić do własnej waluty i znacznie ją zdewaluować.

Ateny mogą wprawdzie otrzymać szybko od eurogrupy i MFW wartą 7,7 mld euro, ostatnią transzę kredytu pomocowego, ale jej warunkiem jest przedstawienie, a następnie wdrożenie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców.

W piątek grecki wiceminister finansów zapewnił, że Grecja zapłaci na czas zaplanowaną na 9 kwietnia kolejną ratę pożyczki od MFW.

Autor: mn/ps / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości