TVN24 Biznes | Ze świata

Lizbona z zakazem wjazdu i wyjazdu. Ambasada wyjaśnia, jakie są wyjątki

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rząd Portugalii wprowadził kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony. Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu stolicy ma obowiązywać do poniedziałku. Ambasada RP w Lizbonie wyjaśnia jednak, że zwolnione z zakazu przekraczania granic są między innymi podróżni przemieszczający się do lub z lotniska Humberto Delgado w stolicy Portugalii.

Z powodu nasilenia się pandemii COVID-19 rząd Portugalii ogłosił w czwartek kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony. Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu stolicy zaczął obowiązywać od piątku.

Kordon sanitarny wokół Lizbony

Bogdan Jędrzejowski, Oficer Prasowy Ambasady RP w Lizbonie, wskazał w odpowiedzi przesłanej TVN24 BiS, że Portugalia ma za sobą najcięższy okres pandemii COVID-19. "Dzięki bardzo odpowiedzialnej postawie obywateli, krajowi udało się stosunkowo szybko wyjść z kryzysu. Od 15 marca w Portugalii trwa stopniowe luzowanie obostrzeń. Władze na bieżąco kontrolują sytuację epidemiczną we wszystkich powiatach i jeżeli w którymś z nich sytuacja nie poprawia się na równi z resztą kraju, lub wręcz pogarsza się, wówczas powiat taki nie przechodzi do kolejnej fazy luzowania obostrzeń" - wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jędrzejowski zwrócił uwagę, że "przez cały okres luzowania obostrzeń szczególny niepokój władz budzą regiony Lizbony, Porto oraz Algarve". "Ze względów demograficznych (największy odsetek osób młodych w kraju) są to regiony, w których zaszczepiono procentowo najmniej mieszkańców. Tym samym regiony te - szczególnie zaś Obszar Metropolitalny Lizbony (OML) są bardziej narażone na wzrost liczby zakażeń. W ostatnim okresie liczba zakażeń COVID-19 w OML znacznie wzrosła" - zauważył przedstawiciel Ambasady RP w Lizbonie.

Dlatego - jak dodał - "aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, władze wprowadziły tymczasowy zakaz przekraczania granic OML, który obowiązywać będzie od godz. 15:00 18 czerwca do godz. 06:00 21 czerwca".

Są jednak wyjątki. "Dozwolone jest przemieszczanie się pomiędzy powiatami w obrębie OML. Władze dopuszczają również wiele wyjątków od zakazu, m. in. przemieszczanie się z/do portu lotniczego Humberto Delgado w Lizbonie. Warto zaznaczyć, że wprowadzony wczoraj (czwartek - red.) weekendowy zakaz, ze względu na duży obszar OML (18 powiatów) jest stosunkowo mało uciążliwy" - ocenił Bogdan Jędrzejowski.

Paszporty covidowe

Jednocześnie przedstawiciel Ambasady RP w Lizbonie wyjaśnił, jak wygląda podróżowanie do Portugalii na podstawie tzw. paszportu covidowego.

"Władze Portugalii poinformowały o pomyślnym zakończeniu testów cyfrowego certyfikatu COVID-19, jednak do tej pory nie wprowadzono przepisów dopuszczających korzystanie z niego przy przekraczaniu granicy Republiki Portugalskiej" - podkreślił Jędrzejowski.

W przypadku podróży do Portugalii kontynentalnej trzeba okazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem lub wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 2 lat. 

Należy również wypełnić formularz PLF – w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

WAKACJE ZA GRANICĄ. ZASADY WJAZDU I OBOSTRZENIA >>>

Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii koronawirusem zakaziły się 1233 osoby, a dwie zmarły. To największa liczba dobowych infekcji od lutego.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości