TVN24 Biznes | Ze świata

Urlop bez niespodzianek. Zasady wjazdu i obostrzenia w najbardziej popularnych krajach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomią
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomiąTVN24
wideo 2/5
TVN24Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomią

Podróżowanie w nadchodzącym sezonie wakacyjnym będzie łatwiejsze niż w roku ubiegłym. Wiele krajów, najczęściej wybieranych przez Polaków na urlop, poluzowało bowiem covidowe restrykcje. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zasad wjazdu do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków oraz obowiązujących w nich obostrzeń.

Włochy

Luzowanie obostrzeń we Włoszech weszło w życie 1 maja. Tego dnia przestał obowiązywać wymóg zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem: transportu zbiorowego, szpitali, sal sportowych, kinowych i teatralnych.

Zgodnie z nowymi przepisami trzeba mieć ze sobą maseczkę w sklepach i centrach handlowych, by założyć ją, gdy panuje tam tłok.

Nie trzeba już okazywać certyfikatów szczepienia, certyfikatów ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z większości usług i miejsc. Przepustka covidowa (Green Pass) nadal będzie wymagana przy wstępie do szpitali i domów opieki.

Ponadto zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych formularza lokalizatora pasażerów (Passenger Locator Form). Nadal trzeba jednak przedstawić Unijny Certyfikat Covid, informujący o zaszczepieniu pełnym cyklem, dawką przypominającą lub przebytej chorobie. W przypadku osób niezaszczepionych należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu: molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Grecja

Obostrzenia sanitarne ograniczyła również Grecja. W tym kraju turystyka odpowiada za 20 proc. PKB.

"Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił, że znosi wszystkie przepisy COVID-19 dotyczące lotów międzynarodowych i krajowych, z wyjątkiem obowiązku noszenia masek na twarz podczas lotu i na lotniskach. Wcześniej podróżujący samolotem musieli przedstawić dowód szczepienia, negatywnego wyniku testu lub niedawnego wyleczenia z choroby" - podała agencja AP.

Od 1 maja do 31 sierpnia zniesiono w Grecji obowiązek okazywania świadectwa szczepień przeciw COVID-19. "W sierpniu zostanie ustalone, czy należy je przywrócić. Zawieszono również ograniczenia dotyczące liczby klientów w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczki są jednak w Grecji nadal wymagane w pomieszczeniach i w pojazdach, a eksperci zalecają ich używanie na zewnątrz w zatłoczonych miejscach, takich jak koncerty" - wskazała agencja.

Hiszpania

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciw COVID-19. Uznawane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) nie są zobowiązane do wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jak dowiadujemy się ze strony polskiego MSZ, podróżując do Hiszpanii, bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID i przybywają do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. 

W drugiej połowie kwietnia w Hiszpanii zniesiony został obowiązek noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, który obowiązywał przez blisko dwa lata.

Maseczki to nieobowiązkowy "element ochrony przed koronawirusem". Wyjątkiem są placówki służby zdrowia, apteki i środki transportu publicznego, gdzie zakładanie maseczek jest nadal wymagane. W lutym br. w Hiszpanii zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Chorwacja

Zgodnie z oficjalną informacją otrzymaną od władz Republiki Chorwacji, ograniczenia przy przekraczaniu granicy państwowej związane z epidemią COVID-19 zostały uchylone 1 maja 2022 roku - podano na stronie polskiego MSZ.

Dodano, że w Chorwacji obowiązuje jedynie obowiązek używania masek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

Turcja

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się zazwyczaj testów po przylocie, jednak – jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe (kaszel, podwyższona temperatura itp.) może ona zostać poddana testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji - podało polskie MSZ.

Dodało, że osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem. Od pasażerów wjeżdżających do Turcji przez lądowe, morskie i kolejowe przejścia graniczne nie są wymagane żadne dokumenty dotyczące COVID-19.

Osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej i w obiektach opieki zdrowotnej.

Bułgaria

Jak podało polskie MSZ, w Bułgarii nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID, a od osób wjeżdżających nie jest wymagany negatywny wynik testu.

Francja

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ osoby, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Wynik testu może być udokumentowany Unijnym Certyfikatem COVID lub innym dokumentem w języku francuskim lub angielskim w postaci elektronicznej lub papierowej.

Podróżni przybywający z Polski nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Jeśli chodzi o obostrzenia we Francji, to od 14 marca 2022 r. nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej, a noszenie maski jest obowiązkowe wyłącznie w szpitalach, zakładach opiekuńczych i środkach transportu publicznego.

Wielka Brytania

Od 18 marca w Wielkiej Brytanii zniesiono wszelkie ograniczenia w podróżowaniu, w tym formularz lokalizacyjny - podał polski resort spraw zagranicznych.

Jeśli chodzi o obostrzenia w Anglii, to "zniesiono ograniczenia tzw. planu b". "Od 27 stycznia nie ma odgórnego nakazu noszenia maseczek w większości zamkniętych miejsc publicznych, w dużych obiektach i na imprezach oraz w środkach transportu publicznego zniesiono zalecenia pracy z domu. Nie ma obowiązku posługiwania się certyfikatem covidowym. Od 24 lutego br. Zniesiono obowiązek izolacji po pozytywnym teście" - podało polskie MSZ.

Z kolei w Irlandii Północnej "z dniem 15 lutego 2022 r. wszystkie restrykcje i ograniczenia prawne zostały zastąpione zaleceniami. W sensie prawnym nie obowiązują żadne restrykcje, ograniczenia, limity".

W przypadku Szkocji od 4 kwietnia nie jest obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach kultu w trakcie ceremonii małżeńskich, pogrzebowych itp., od 5 kwietnia "planowane jest zniesienie wymogu noszenia maseczek w transporcie publicznym i w większości miejsc publicznych", a od 18 kwietnia "osoby, które nie mają objawów COVID-19 nie będą musiały wykonywać regularnych testów przepływu bocznego".

W Walii zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w środkach komunikacji publicznej. Nie ma też ograniczeń co do liczby osób, które mogą się spotkać w pubach, restauracjach, kinach i teatrach.

Portugalia

Podróżny, który nie posiada Unijnego Certyfikatu COVID, przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Dopuszcza się dwa rodzaje testów:

- RT-PCR lub inny test molekularny wykonany techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych) - wynik testu jest ważny 72 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

- antygenowy - wynik testu antygenowego jest ważny 24 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są dzieci do 12 roku życia.

Od 22 kwietnia br. nie ma obowiązku wypełnienia karty lokalizacji pasażera (Passanger Locator Card).  

Przy przyjeździe do Portugalii drogą lądową lub morską również wymagany jest negatywny wynik testu lub okazanie Unijnego Certyfikatu COVID.

Od 22 kwietnia nie ma obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, z wyjątkiem środków transportu zbiorowego jak np. samolot, komunikacja miejska, pociągi, autobusy dalekobieżne czy taksówki. Maseczki należy też nosić w placówkach służby zdrowia.

Od 19 lutego zniesiono obowiązek okazania Unijnego Certyfikatu COVID lub negatywnego wyniku testu przy meldowaniu się w obiektach noclegowych, przy wejściu do restauracji, barów, klubów, na imprezy zorganizowane.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości