KLM zawiesza loty na Ukrainę, Holendrzy zgłaszają się do ambasady. Chcą wrócić do kraju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVN24, PAP
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutego
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutegoTVN24
wideo 2/21
Konflikt Rosja-Ukraina

Holenderskie linie lotnicze KLM zdecydowały o wstrzymaniu lotów na Ukrainę, taki krok rozważa również niemiecka Lufthansa. Z kolei izraelski przewoźnik Arkia Airlines zorganizuje loty powrotne dla Izraelczyków, którzy będą chcieli opuścić Ukrainę. Po decyzji KLM 135 Holendrów zgłosiło się do ambasady w Kijowie. Ukraiński rząd deklaruje, że nie będzie zamykał przestrzeni lotniczej i że taka decyzja "byłaby nonsensem". Kijów ma teraz pracować nad dodatkowymi gwarancjami dla przewoźników lotniczych.

Według ministerstwa obrony w Kijowie Rosja skoncentrowała przy granicy z Ukrainą ponad 127 tysięcy żołnierzy. Ukraina i rządy państw zachodnich uważają, że ma to służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci i państwa Zachodu mówią o rosnącym zagrożeniu rosyjską agresją na to państwo. Ponadto Rosja przerzuciła swoje wojska na Białoruś, gdzie rozpoczęły się w czwartek rosyjsko-białoruskie manewry Sojusznicza Stanowczość–2022.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

KLM zawiesza loty na Ukrainę

Po ogłoszeniu przez holenderskie linie lotnicze KLM, że zawieszają loty na Ukrainę, do ambasady Holandii w Kijowie zgłosiło się 135 obywateli tego kraju, którzy chcą wrócić do domu.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie holenderskie linie odwołały w sobotę wieczorny lot z Kijowa do Amsterdamu. "Samoloty KLM nie będą latać w przestrzeni powietrznej Ukrainy aż do odwołania" – głosi oświadczenie przewoźnika.

"Decyzja jest zgodna z rekomendacjami ministerstwa spraw zagranicznych" – czytamy w komunikacie. W sobotę szef dyplomacji Wopke Hoekstra wezwał Holendrów przebywających na Ukrainie do opuszczenia tego kraju.

Holenderskie MSZ zmieniło też rekomendację dotyczącą podróżowania na Ukrainę i oznaczyło ten kraj na czerwono, co oznacza, że władze odradzają wyjazdy do tego państwa ze względów bezpieczeństwa.

Z informacji niderlandzkich mediów wynika, że do ambasady Holandii w Kijowie zgłosiło się 135 obywateli tego kraju, którzy planowali lot z Kijowa do Amsterdamu jednym z najbliższych połączeń KLM.

MSZ poinformowało w sobotę, że nie planuje obecnie żadnych lotów ewakuacyjnych z Ukrainy.

Ukraina nie będzie zamykać przestrzeni lotniczej

Przestrzeń powietrzna Ukrainy pozostaje otwarta. - Najważniejszą kwestią jest to, że sama Ukraina nie widzi sensu w zamykaniu nieba. To jest nonsens - powiedział Reuterowi Mychajło Podoljak, doradca ukraińskiego prezydenta. - Jeśli poszczególni przewoźnicy zdecydują się na zmianę rozkładu lotów, to z pewnością nie ma to nic wspólnego z decyzjami czy polityką naszego państwa - wskazał.

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury przekazało w niedzielnym komunikacie, że większość linii lotniczych kontynuuje działania bez żadnych ograniczeń. Zaznaczono przy tym, że niektórzy przewoźnicy doświadczają trudności w związku z "wahaniami" na rynku ubezpieczeń.

Resort zaznaczył, że ukraińskie państwo pracuje nad dodatkowymi gwarancjami finansowymi dla przewoźników, by wesprzeć rynek lotniczy. Wskazano, że informacja o zamknięciu przestrzeni powietrznej nie odpowiada rzeczywistości. Zamknięcie przestrzeni jest suwerennym prawem Ukrainy i taka decyzja nie została podjęta - podkreślono.

"Rynki usług ubezpieczeniowych, tak jak rynki kapitałowe, są podatne na przestrzeń informacyjną. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie sytuacja się ustabilizuje. W tym celu rząd, biuro prezydenta i nasi międzynarodowi partnerzy opracowują wspólne rozwiązania. W razie potrzeby państwo zagwarantuje powrót zza granicy wszystkich obywateli Ukrainy" - zapewnił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Źródła portalu Ukraińska Prawda podały, że międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe od 14 lutego przestaną ubezpieczać samoloty latające na Ukrainę w związku z ryzykiem działań bojowych. Dlatego - jak pisze serwis - przewoźnicy będą zmuszeni do anulowania lotów.

Loty na Ukrainę

Nad zawieszeniem lotów zastanawia się również niemiecka Lufthansa. Przewoźnik nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. "Lufthansa bardzo uważnie monitoruje sytuację na Ukrainie" - przekazał rzecznik w odpowiedzi przesłanej agencji Reutera.

Ukraińska linia SkyUp poinformowała w niedzielę, że musiała przekierować jeden lot po tym, jak właściciel dzierżawionego samolotu zabronił mu wejścia w ukraińską przestrzeń powietrzną. Ukraińska Prawda przekazała, że w niedzielę samolot z Madery do Kijowa był zmuszony do wylądowania w Kiszyniowie.

Tymczasem linie lotnicze Arkia Airlines zaoferują loty powrotne dla Izraelczyków, którzy chcą opuścić Ukrainę. Loty obędą się w poniedziałek i wtorek. Komunikat izraelskiego przewoźnika pojawił się po nadzwyczajnym spotkaniu, w którym wziął udział premier Naftali Bennett i najwyżsi urzędnicy, w sprawie ewentualnego przygotowania ewakuacji obywateli Izraela z Ukrainy. W piątek izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że Izraelczycy przebywający obecnie na Ukrainie powinni rozważyć wyjazd z tego kraju. MSZ nie nakazało im jednak natychmiastowego opuszczenia Ukrainy.

Pod koniec styczna linie Swiss, Austrian Airlines i KLM zrezygnowały z nocnego parkowania na lotnisku Kijów-Boryspol. Linie wprowadziły zmiany w siatce połączeń, aby samoloty i załogi przebywały na Ukrainie tylko w ciągu dnia.

Lotnisko Kijów-BoryspolSergey Kamshylin/Shutterstock

Wyjazdy na Ukrainę

W piątek Jake Sullivan, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, ostrzegł, że rosyjska "inwazja może zacząć się w każdym momencie, także podczas trwających igrzysk olimpijskich" w Pekinie. Moskwa zaprzeczyła tym informacjom.

W tym samym dniu lub dzień później kolejne kraje decydowały się na polecenie obywatelom opuszczenie Ukrainy lub odradzenie podróży do tego kraju.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło zawieszenie planów podróży na Ukrainę w sytuacji eskalacji konfliktu przy granicy ukraińsko-rosyjskiej. W komunikacie wyjaśniono, że w obwodach donieckim i ługańskim "nie słabnie napięcie, utrzymuje się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej, siły wojskowe prowadzą operację wojskową". Apelując o opuszczenie tych terenów, MSZ ostrzegło, że nie jest w stanie zapewnić tam obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i Zachodu, nazywając je "gwarancjami bezpieczeństwa". Domaga się między innymi prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO między innymi o Ukrainę. Kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

PAP

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kbp.spotter/Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP