Apple nie zapłaci 13 miliardów euro zaległych podatków. Wielka przegrana Brukseli

Źródło:
PAP, Reuters, Bloomberg

Amerykańska firma technologiczna Apple wygrała w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu z Komisją Europejską, która domagała się, by koncern zapłacił 13 miliardów euro (58,5 miliarda złotych) z tytułu zaległych podatków w Irlandii. Irlandia miała udzielić firmie niedozwolonej pomocy publicznej.

"Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istniała korzyść w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - stwierdził w środowym orzeczeniu Sąd UE, odnosząc się do unijnych reguł konkurencji.

W 2016 roku KE nakazała firmie Apple zwrócić 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że amerykański koncern na terytorium tego kraju otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną. Unijni urzędnicy ocenili, że producent iPhone'ów skorzystał niesłusznie z dwóch irlandzkich interpretacji podatkowych, które sztucznie zaniżały jego podatki przez ponad dwie dekady.

Koncern zaskarżył tę decyzję. Według orzeczenia Sądu UE wydanego w środę Komisja niesłusznie stwierdziła, że Apple uzyskał selektywną korzyść gospodarczą, a co za tym idzie - pomoc publiczną.

Stanowisko Apple'a

"Ta sprawa nie dotyczyła tego, jak wysokie podatki płacimy, ale gdzie mamy je płacić. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy największym podatnikiem na świecie i zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę spełniają podatki w społeczeństwie" - napisał w oświadczeniu Apple, które cytuje BBC.

Koncern podkreślił, że rząd Irlandii zawsze jasno stał po stronie stanowiska, że Apple nie działa na preferencyjnych zasadach. "Właściwa wysokość podatku została na nas nałożona i była zgodna z irlandzkimi przepisami" - napisano w oświadczeniu.

Już wcześniej prezes Apple Tim Cook mówił, że decyzja KE "nie ma zakotwiczenia ani w faktach, ani w prawie" i stwierdził, że Komisja ma "Apple na celowniku" - przytoczyła telewizja CNN. Z kolei gazeta "The New York Times" wspomniała słowa Cooka, który miał nazwać żądania UE "całkowicie polityczną bzdurą".

Możliwość odwołania

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu jest pierwszą instancją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja może odwołać się od orzeczenia Sądu UE do TSUE. Ma na to 14 dni.

"Dokładnie przestudiujemy wyrok i zastanowimy się nad możliwymi kolejnymi krokami" - napisała wiceszefowa KE Margrethe Vestager w oświadczeniu.

Przypomniała, że np. tylko w 2011 roku irlandzka spółka zależna Apple'a odnotowała zyski w Unii wysokości około 16 mld euro, ale zgodnie z interpretacją podatkową tylko około 50 mln euro uznano za podlegające opodatkowaniu w Irlandii.

"Wszystkie spółki powinny płacić sprawiedliwe podatki. Jeżeli państwa członkowskie przyznają niektórym międzynarodowym przedsiębiorstwom korzyści podatkowe niedostępne dla rywali, szkodzi to uczciwej konkurencji w UE. Pozbawia to również kasę publiczną i obywateli funduszy na bardzo potrzebne inwestycje" - napisała Vestager.

To nie pierwsza przegrana KE przed sądem w sprawie dotyczącej podatków. W lutym 2019 roku KE przegrała z Belgią w sądzie pierwszej instancji po pozwaniu Brukseli w związku z udzieleniem przez ten kraj ulg podatkowych koncernom. KE uznała, że są niezgodne z prawem, i domagała się od Belgii odzyskania od dużych firm 700 mln euro niezapłaconych podatków.

Inne spory

Dublin również odwołał się od postanowienia Komisji Europejskiej dotyczącego firmy Apple, ponieważ chciał chronić system niskich podatków w Irlandii, który przyciągnął do tego kraju 250 tys. pracowników z całego świata.

Środowa decyzja Sądu UE uznawana jest za podwójną porażkę Irlandii. 13 mld euro z pewnością pomogłoby Zielonej Wyspie załatać prawie połowę dziury budżetowej spowodowanej przez kryzys wywołany pandemią. Ponadto jeśli Dublin wygra spór z KE, to opozycja zdobędzie potężny oręż w walce z rządem. Z kolei porażka może oznaczać dalszy odpływ zagranicznych inwestorów - stwierdził Reuters.

Ponadto Agencja Reutera napisała, że porażka Vestager może też osłabić pozycję KE w sporach przeciwko Ikei i Nike w Holandii oraz Huhtamaki w Luksemburgu. 

Komisja Europejska kontra Apple

W sporze z Apple zdaniem KE dwie indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju. Efektywna stawka podatkowa, którą od zysków wypracowywanych w Europie płaciło Apple, wynosiła 1 proc. w 2003 r., by spaść w 2014 do 0,005 proc.

- Żeby pokazać to w kontekście: od każdego miliona euro zysków firma płaciła 500 euro podatków - podkreślała Vestager.

Miały to umożliwić irlandzkie decyzje dotyczące sposobu liczenia podatku od dochodów firmy. Dzięki wewnętrznym transferom Apple mógł lokować zyski z całej Europy w spółkach w Irlandii: Apple Sales International i Apple Operations Europe - argumentowała KE.

Irlandczycy zgodzili się, by niemal wszystkie dochody ze sprzedaży odnotowane przez obie spółki były wewnętrznie przypisywane "siedzibom głównym". Śledztwo Komisji pokazało, że owe "siedziby główne" istniały jedynie na papierze i nie były w stanie generować żadnych dochodów. Co więcej, irlandzkie przepisy pozwalały, by "siedziby główne" nie były opodatkowane w żadnym państwie (regulacje te zostały potem zmienione).

Odpowiedź Amerykanów

Komisarz ds. konkurencji zwracała uwagę, że 13 mld euro, o których mowa w tym przypadku, nie jest karą dla Apple'a, tylko zaległym podatkiem, który musi zapłacić.

Natomiast Departament Skarbu USA zarzucał KE działanie z mocą wsteczną i kreowanie się na ponadnarodowy superorgan podatkowy. - Retroaktywność sugerowałaby, że zmieniły się zasady. Nie, one się nie zmieniły. Mieliśmy do czynienia z niezapłaconymi podatkami - odpowiadała Vestager.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GOD

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP, Reuters, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ubiegłym roku branża piwna sprzedała o 100 milionów butelek i puszek mniej niż w 2023 roku, co oznacza spadek o 1,7 procent. Jak poinformowały Browary Polskie, jedynie segment piwa bezalkoholowego zanotował wzrost, wynoszący ponad 17 procent.

Najgorszy wynik od 20 lat

Najgorszy wynik od 20 lat

Źródło:
PAP

Na Facebooku pojawiają się reklamy oferujące zakup zagubionych bagaży z Lotniska Chopina za jedyne dziewięć złotych. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczając PIT, mamy prawo skorzystać z różnych odliczeń podatkowych, między innymi z ulgi na dziecko, dla młodych, termomodernizacyjnej czy rehabilitacyjnej. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tych zwolnień i zapłacić niższy podatek.

W ten sposób można zapłacić niższy podatek

W ten sposób można zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Mercedes ogłosił dalsze cięcie kosztów i wprowadzenie do swojej gamy produktów większej liczby samochodów benzynowych i wysokoprężnych niż pojazdów elektrycznych. Firma chce w ten sposób "ożywić marże" w obliczu gwałtownego spadku zysków.

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Źródło:
Reuters

Sejmowa Komisja do spraw Petycji zwróci się do Ministerstwa Zdrowia o stanowisko w związku z pomysłem wprowadzenia zakazu sprzedaży bezalkoholowego szampana dla dzieci w butelkach imitujących szampan dla dorosłych. Pomysł został zawarty w petycji złożonej do Sejmu, którą komisja rozpatrywała w czwartek.

"Takie opakowania oswajają z kulturą picia". Posłowie pytają o napój dla dzieci

"Takie opakowania oswajają z kulturą picia". Posłowie pytają o napój dla dzieci

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperów. Jak powiadomiła szefowa resortu, nowe przepisy nakładają obowiązek podawania ceny mieszkania za metr kwadratowy i za cały lokal, a także informacji o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z ofertą.

"Dość pochylania głowy przed wielkim lobby". Szykują nowy obowiązek dla deweloperów

"Dość pochylania głowy przed wielkim lobby". Szykują nowy obowiązek dla deweloperów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie jestem zadowolony z postępów prac Boeinga nad wyprodukowaniem samolotów Air Force One. Zajmuje im to za dużo czasu, a kontrakt podpisaliśmy już dawno temu - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zasugerował też gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Amerykański gigant w ogniu krytyki Trumpa

Amerykański gigant w ogniu krytyki Trumpa

Źródło:
Reuters, BBC

Podaż nowych ofert hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem lokalu. Czynsze się stabilizują, w niektórych miastach są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Tak ma się rynek najmu. Jest wyhamowanie

Tak ma się rynek najmu. Jest wyhamowanie

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 roku wyniosło 8482,47 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 9,2 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Były ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski dołączył do rady nadzorczej Peliona, największej w Polsce firmy sektora ochrony zdrowia. Informacja na ten temat ukazała się na stronie internetowej spółki.

Były ambasador USA znalazł nową pracę. Trafił do polskiej firmy

Były ambasador USA znalazł nową pracę. Trafił do polskiej firmy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w styczniu 2025 roku spadła o 1 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Europejskie media obawiają się spadku obrotów firm turystycznych i działających w sektorze usług w związku z planowanym ograniczeniem liczby połączeń lotniczych Ryanair w co najmniej pięciu państwach Unii Europejskiej. Obejmuje to takie kraje jak Hiszpania, Dania, Niemcy. W Polsce w sezonie letnim linia uruchomi 23 nowe kierunki.

Przewoźnik tnie połączenia, rosną obawy

Przewoźnik tnie połączenia, rosną obawy

Źródło:
PAP

Nocna prohibicja została wprowadzona w latach 2018-2024 w 176 gminach. Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy obowiązuje w dużych miastach, w tym na terenie całego obszaru Krakowa, Bydgoszczy i Białej Podlaskiej. Inne samorządy decydują się na ograniczenia sprzedaży tylko w niektórych dzielnicach czy obszarach. Podobne rozwiązanie rozważane jest w Warszawie - nocną prohibicją zajmą się w czwartek stołeczni radni.

Nocna prohibicja. W tych miejscach zabraniają sprzedaży alkoholu

Nocna prohibicja. W tych miejscach zabraniają sprzedaży alkoholu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kamala Harris wraca do aktywności zawodowych po zakończonej niepowodzeniem kampanii prezydenckiej. Była wiceprezydentka USA podpisała umowę z agencją CAA (Creative Artists Agency), która będzie ją reprezentować w kwestii publicznych wystąpień i publikacji książkowych. Założona w 1975 roku w Los Angeles CAA jest największą mediową agencją na świecie.

Kamala Harris wraca. Podpisała umowę ze znaną agencją

Kamala Harris wraca. Podpisała umowę ze znaną agencją

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu soli z Belgii z powodu stwierdzenia możliwej obecności toksyn Alternaria w produkcie.

Ten produkt wycofują ze sklepów. Może być skażony toksynami

Ten produkt wycofują ze sklepów. Może być skażony toksynami

Źródło:
GIS

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że doprowadzi do tego, by rolnicy nie byli zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. Konkretne propozycje mają być gotowe w ciągu najbliższych miesięcy. Przyszła Wspólna Polityka Rolna (WPR) w kolejnym siedmioletnim budżecie UE ma być "prostsza".

Nie będą zmuszani do sprzedaży poniżej kosztów. Jest nowa "wizja"

Nie będą zmuszani do sprzedaży poniżej kosztów. Jest nowa "wizja"

Źródło:
PAP

Apple zaprezentowało najnowszy model swojej "budżetowej" podserii. Porzucono dopisek "SE" i nazwano go po prostu "iPhone 16e". Jest droższy niż jego poprzednik i nieco większy. Firma ma nadzieję, że nowy produkt pomoże jej zwiększyć udział w rynku smartfonów ze średniej półki i odeprzeć rywali, takich jak Samsung i chiński Huawei.

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Litwa wstrzymała tranzyt białoruskiego oleju rzepakowego, tłoczonego z roślin pochodzących z okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Jest to reakcja Wilna na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy portalu 15min.lt wraz z Białoruskim Centrum Śledczym i zespołem programistów z Ukrainy KiBorg.

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Źródło:
PAP

- Możliwości doraźnego zwiększenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia wkrótce drastycznie się zawężą - ocenił Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jak stwierdził, w takiej sytuacji utrzymanie fikcji planowania budżetu NFZ zwiększa ryzyko ograniczenia dostępu do leczenia.

"Scenariusz ryzyka" w ochronie zdrowia. "Trudne politycznie i bolesne społecznie"

"Scenariusz ryzyka" w ochronie zdrowia. "Trudne politycznie i bolesne społecznie"

Źródło:
PAP

Coraz większa liczba firm ogranicza możliwość pracy zdalnej. W styczniu 2024 roku zapewniało ją jeszcze 71 procent pracodawców. Natomiast w grudniu już o 9 punktów procentowych mniej. W tym roku plan ograniczenia jej ma co dziesiąta firma.

Firmy chcą pracowników w biurach, a nie w domach. Coraz więcej ogranicza pracę zdalną

Firmy chcą pracowników w biurach, a nie w domach. Coraz więcej ogranicza pracę zdalną

Źródło:
PAP

Około 70 tysięcy pracowników handlu rozpoczęło strajk w Finlandii. Domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Strajk handlowców nałożył się na - trwający od poniedziałku - protest pracowników logistyki i zaopatrzenia.

Wielki strajk w handlu. Niektóre popularne sklepy nawet nie zostały otwarte

Wielki strajk w handlu. Niektóre popularne sklepy nawet nie zostały otwarte

Źródło:
PAP

Wprowadzenie podatku katastralnego w sposób niewłaściwy może doprowadzić do poważnych problemów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Paweł Felis ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego zdaniem obecny system opodatkowania nieruchomości nie jest jednak sprawiedliwy i zmiany są konieczne. - Pytanie brzmi, czy jesteśmy na to przygotowani mentalnie i systemowo - komentuje Małgorzata Renigier-Biłozor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głos w sprawie podatku katastralnego zabrał także resort finansów.

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Źródło:
tvn24.pl

Znana sieć KFC przenosi swoją oficjalną siedzibę z Kentucky do Teksasu - podaje BBC. Gubernator Kentucky Andy Beshear przyznaje, że jest rozczarowany decyzją koncernu. - Sądzę, że tak samo czułby się założyciel firmy - stwierdził. To właśnie w Kentucky prawie 100 lat temu rozpoczęła się historia amerykańskiej sieci fast food.

Wielka biznesowa przeprowadzka. KFC opuszcza Kentucky

Wielka biznesowa przeprowadzka. KFC opuszcza Kentucky

Źródło:
BBC

Producent pojazdów elektrycznych Nikola poinformował w środę, że złożył wniosek o upadłość. Przepisy, na które powołuje się firma, pozwalają na podjęcie próby odbudowania kondycji firmy. Nikola poinformowała, że będzie dążyć do sprzedaży swoich aktywów. Jak zauważa Reuters, producent elektryków zmagał się z problemami w postaci niskiego popytu i wyzwaniami związanymi z finansowaniem spółki.

Producent aut elektrycznych, nazwany na cześć Tesli, złożył wniosek o upadłość

Producent aut elektrycznych, nazwany na cześć Tesli, złożył wniosek o upadłość

Źródło:
Reuters

Trwające prace nad ustawą, mającą doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach, powinny mieć finał jeszcze przed wakacjami - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jak dodał, obecnie w sądach toczy się około 250 tysięcy spraw frankowych i wpływają kolejne.

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Źródło:
PAP