Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe daty

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"
TVN24 Biznes i Świat
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"TVN24 Biznes i Świat

Trwające od prawie pół roku negocjacje, dotyczące programu ratunkowego dla zagrożonej bankructwem Grecji, wchodzą właśnie w najbardziej krytyczną fazę. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. W zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro KE, MFW i EBC domagają się od Aten reform strukturalnych. Rząd Aleksisa Ciprasa nie zgadza się jednak na radykalne reformy i cięcia. Oto kluczowe daty i scenariusze, które mogą uratować Grecję lub wpędzić ją w katastrofę ekonomiczną. Pierwsza "mglista" szansa na porozumienie już dziś.

18 czerwca

Czwartkowe spotkanie ministrów finansów strefy euro w Luksemburgu to najbliższa szansa na porozumienie. Pierwszym punktem spotkania jest temat pomocy dla Grecji, ale o przełom może być niezwykle ciężko. - Myślę, że ta część spotkania będzie dość krótka - powiedział nieoficjalnie wysoki rangą unijny urzędnik. W podobnym tonie wypowiadał się w środę szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Dodał też, że ministrowie finansów strefy euro są przeciwni redukcji greckiego długu. Natomiast grecki minister finansów Janis Warufakis, przyznał, że jedzie do Luksemburga bez nowych propozycji reform.

19 czerwca

To drugi i ostatni dzień szczytu UE. Tym razem wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich 28 państw Wspólnoty. W teorii osoby, które mogą podpisać porozumienie będą więc obecne w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Ale jeśli nie nastąpi jakaś dramatyczna zmiana okoliczności - na przykład nagła panika na rynku - to raczej nie należy spodziewać się wyjścia z martwego punktu.

21 czerwca

Jeśli nie dojdzie do podpisania porozumienia w Luksemburgu, przywódcy strefy euro rozważą zwołanie nadzwyczajnego szczytu z udziałem szefów rządów eurolandu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w niedzielę 21 czerwca. Odpowiedzialny za jego zwołanie będzie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Niektórzy urzędnicy UE uważają, że nadzwyczajny szczyt będzie zbędny, jeżeli do porozumienia nie doprowadzą ministrowie finansów strefy euro. To oni są bowiem najlepiej przygotowani merytorycznie do prowadzenia negocjacji ws. nowego programu ratunkowego dla Aten.

Inni urzędnicy są zdania, że Aleksis Cipras będzie chciał właśnie wtedy dobić targu. Premier Grecji wielokrotnie powtarzał, że porozumienie powinno być osiągnięte na najwyższych szczeblach politycznych, a nie wśród negocjatorów-technokratów.

22 czerwca

Jeżeli do tego dnia wciąż nie będzie porozumienia, nad Atenami zaczną się zbierać naprawdę burzowe chmury. W grę wchodzi kontrola kapitału, która ograniczy wypłaty z greckich banków i częściowo powstrzyma kompletne załamanie finansowe.

EBC, który trzyma greckie banki przy życiu przez zatwierdzanie ratunkowych pożyczek, może być zmuszony do ogłoszenia ich bankructwa oraz do wycofania wszelkiej pomocy. Bez pożyczek greckie banki upadną, a jedynym sposobem, aby ponownie wstały byłoby stworzenie nowego banku centralnego z nową walutą.

Kontrola kapitału znacząco spowolni ten proces, co da obu stronom więcej czasu na negocjacje. Ale raz nałożona, kontrola kapitału może być trudna do zniesienia. Cypr, który dwa lata temu był zmuszony do wprowadzenie kontroli kapitału w związku ze swoim programem ratunkowym, zniósł ją dopiero w kwietniu tego roku. Islandii ten proces zajął aż siedem lat.

25 czerwca

Jest to data długo planowanego szczytu UE. Program rozmów unijnych przywódców jest już jednak zapełniony. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ma ogłosić swoje plany związane z renegocjacją brytyjskich stosunków z Unią Europejską. Ponadto, urzędnicy w Brukseli są przekonani, że tego dnia będzie już za późno, aby uratować Grecję.

30 czerwca

To dzień, w którym wygasa program pomocowy dla Grecji i ostateczny termin spłaty długu w wysokości 1,5 mld euro wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Urzędnicy twierdzą, że bez porozumienia ws. listy reform gospodarczych nie ma szans na przedłużenie programu po raz trzeci.

Cipras jasno dał do zrozumienia, że bez pomocy finansowej nie będzie mógł spłacić kredytu zaciągniętego w MFW. Chociaż technicznie nie oznacza to jeszcze niewypłacalności to Grecja dołączy to takich krajów jak Somalia, Kuba i Zimbabwe, które także mają "zaległe zobowiązania" wobec Funduszu.

Mimo, że agencje ratingowe poinformowały, że brak wpłaty na konto MFW nie będzie formalnie oznaczało bankructwa to ostateczna decyzja i tak będzie należała do EBC. Jeżeli bank centralny uzna Grecję za bankruta, zabezpieczenia stosowane przez greckie banki do uzyskania pożyczek - głównie greckie obligacje rządowe - staną się bezwartościowe. Ateny będą odcięte od awaryjnego finansowania, co prawdopodobnie zmusi je do Grexitu.

1 lipca

Jeżeli program wygaśnie i Grecy nie spłacą długu wobec MFW, a EBC mimo tego podejmie decyzje, że greckie banki nadal będą mogły brać pożyczki to Grecja stanie się "niezbadanym terytorium". Takim terminem posłużył się niedawno szef EBC Mario Draghi. Co ono oznacza? Grecka gospodarka będzie sparaliżowana przez kontrolę kapitału, rząd nie będzie miał już gotówki, a sektor bankowy będzie walczył o życie.

Niektórzy urzędnicy ze strefy euro twierdzą, że taki stan rzeczy doprowadzi do tak ogromnego gniewu społecznego skierowanego w stronę Ciprasa, że jego rząd upadnie. Może to oznaczać albo nowe wybory albo powstanie tymczasowego rządu jedności narodowej, którego zadaniem będzie "posprzątanie" po katastrofie.

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe daty
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe datyTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard stwierdził, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Na rynkach utrzymuje się nerwowość - uważa Hubert Stojanowski, dyrektor do spraw inwestycji klientów z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem "sytuacja jest daleka od normalnej".

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że MFW wprowadzi w życie sugestie Waszyngtonu dotyczące jego polityki. Wcześniej minister finansów USA Scott Bessent oznajmił, że MFW i Bank Światowy muszą pozyskać zaufanie amerykańskiej administracji.

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Źródło:
PAP

- Jeżeli nie będziemy mieć małych i średnich przedsiębiorców, to do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie trafi ani wysoka, ani niska składka zdrowotna - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że bardzo chętnie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przekonać go do podpisania ustawy.

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Źródło:
TVN24, PAP

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w dyrektywach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz badania emisyjności spalin. Propozycje obejmują cyfryzację dokumentów oraz obowiązkowe rejestrowanie stanu drogomierzy, aby zapobiec manipulowaniu danymi.

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Źródło:
PAP

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP