Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe daty

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"
TVN24 Biznes i Świat
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium"TVN24 Biznes i Świat

Trwające od prawie pół roku negocjacje, dotyczące programu ratunkowego dla zagrożonej bankructwem Grecji, wchodzą właśnie w najbardziej krytyczną fazę. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. W zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro KE, MFW i EBC domagają się od Aten reform strukturalnych. Rząd Aleksisa Ciprasa nie zgadza się jednak na radykalne reformy i cięcia. Oto kluczowe daty i scenariusze, które mogą uratować Grecję lub wpędzić ją w katastrofę ekonomiczną. Pierwsza "mglista" szansa na porozumienie już dziś.

18 czerwca

Czwartkowe spotkanie ministrów finansów strefy euro w Luksemburgu to najbliższa szansa na porozumienie. Pierwszym punktem spotkania jest temat pomocy dla Grecji, ale o przełom może być niezwykle ciężko. - Myślę, że ta część spotkania będzie dość krótka - powiedział nieoficjalnie wysoki rangą unijny urzędnik. W podobnym tonie wypowiadał się w środę szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Dodał też, że ministrowie finansów strefy euro są przeciwni redukcji greckiego długu. Natomiast grecki minister finansów Janis Warufakis, przyznał, że jedzie do Luksemburga bez nowych propozycji reform.

19 czerwca

To drugi i ostatni dzień szczytu UE. Tym razem wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich 28 państw Wspólnoty. W teorii osoby, które mogą podpisać porozumienie będą więc obecne w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Ale jeśli nie nastąpi jakaś dramatyczna zmiana okoliczności - na przykład nagła panika na rynku - to raczej nie należy spodziewać się wyjścia z martwego punktu.

21 czerwca

Jeśli nie dojdzie do podpisania porozumienia w Luksemburgu, przywódcy strefy euro rozważą zwołanie nadzwyczajnego szczytu z udziałem szefów rządów eurolandu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w niedzielę 21 czerwca. Odpowiedzialny za jego zwołanie będzie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Niektórzy urzędnicy UE uważają, że nadzwyczajny szczyt będzie zbędny, jeżeli do porozumienia nie doprowadzą ministrowie finansów strefy euro. To oni są bowiem najlepiej przygotowani merytorycznie do prowadzenia negocjacji ws. nowego programu ratunkowego dla Aten.

Inni urzędnicy są zdania, że Aleksis Cipras będzie chciał właśnie wtedy dobić targu. Premier Grecji wielokrotnie powtarzał, że porozumienie powinno być osiągnięte na najwyższych szczeblach politycznych, a nie wśród negocjatorów-technokratów.

22 czerwca

Jeżeli do tego dnia wciąż nie będzie porozumienia, nad Atenami zaczną się zbierać naprawdę burzowe chmury. W grę wchodzi kontrola kapitału, która ograniczy wypłaty z greckich banków i częściowo powstrzyma kompletne załamanie finansowe.

EBC, który trzyma greckie banki przy życiu przez zatwierdzanie ratunkowych pożyczek, może być zmuszony do ogłoszenia ich bankructwa oraz do wycofania wszelkiej pomocy. Bez pożyczek greckie banki upadną, a jedynym sposobem, aby ponownie wstały byłoby stworzenie nowego banku centralnego z nową walutą.

Kontrola kapitału znacząco spowolni ten proces, co da obu stronom więcej czasu na negocjacje. Ale raz nałożona, kontrola kapitału może być trudna do zniesienia. Cypr, który dwa lata temu był zmuszony do wprowadzenie kontroli kapitału w związku ze swoim programem ratunkowym, zniósł ją dopiero w kwietniu tego roku. Islandii ten proces zajął aż siedem lat.

25 czerwca

Jest to data długo planowanego szczytu UE. Program rozmów unijnych przywódców jest już jednak zapełniony. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ma ogłosić swoje plany związane z renegocjacją brytyjskich stosunków z Unią Europejską. Ponadto, urzędnicy w Brukseli są przekonani, że tego dnia będzie już za późno, aby uratować Grecję.

30 czerwca

To dzień, w którym wygasa program pomocowy dla Grecji i ostateczny termin spłaty długu w wysokości 1,5 mld euro wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Urzędnicy twierdzą, że bez porozumienia ws. listy reform gospodarczych nie ma szans na przedłużenie programu po raz trzeci.

Cipras jasno dał do zrozumienia, że bez pomocy finansowej nie będzie mógł spłacić kredytu zaciągniętego w MFW. Chociaż technicznie nie oznacza to jeszcze niewypłacalności to Grecja dołączy to takich krajów jak Somalia, Kuba i Zimbabwe, które także mają "zaległe zobowiązania" wobec Funduszu.

Mimo, że agencje ratingowe poinformowały, że brak wpłaty na konto MFW nie będzie formalnie oznaczało bankructwa to ostateczna decyzja i tak będzie należała do EBC. Jeżeli bank centralny uzna Grecję za bankruta, zabezpieczenia stosowane przez greckie banki do uzyskania pożyczek - głównie greckie obligacje rządowe - staną się bezwartościowe. Ateny będą odcięte od awaryjnego finansowania, co prawdopodobnie zmusi je do Grexitu.

1 lipca

Jeżeli program wygaśnie i Grecy nie spłacą długu wobec MFW, a EBC mimo tego podejmie decyzje, że greckie banki nadal będą mogły brać pożyczki to Grecja stanie się "niezbadanym terytorium". Takim terminem posłużył się niedawno szef EBC Mario Draghi. Co ono oznacza? Grecka gospodarka będzie sparaliżowana przez kontrolę kapitału, rząd nie będzie miał już gotówki, a sektor bankowy będzie walczył o życie.

Niektórzy urzędnicy ze strefy euro twierdzą, że taki stan rzeczy doprowadzi do tak ogromnego gniewu społecznego skierowanego w stronę Ciprasa, że jego rząd upadnie. Może to oznaczać albo nowe wybory albo powstanie tymczasowego rządu jedności narodowej, którego zadaniem będzie "posprzątanie" po katastrofie.

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe daty
Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe datyTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl