Grecja ostrzega przed Grexitem. "Piłka jest po stronie Aten"

Grecja ostrzega przed Grexitem. Eurogrupa nie zamierza odpuszczać
Grecja ostrzega przed Grexitem. Eurogrupa nie zamierza odpuszczać
TVN24 BiS
Grecja ostrzega przed Grexitem. Eurogrupa nie zamierza odpuszczaćTVN24 BiS

Do porozumienia wierzycieli z Grecją potrzeba woli politycznej Aten. Wstępne techniczne warunki są spełnione - powiedział w środę unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Wcześniej grecki bank centralny ostrzegł, że jeśli negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami nie powiodą się, to kraj znajdzie się na "bolesnym kursie" prowadzącym z początku do bankructwa kraju, a w konsekwencji do wyjścia ze strefy euro i najprawdopodobniej z UE.

- Możemy teraz powiedzieć, że wstępne techniczne warunki do osiągnięcia porozumienia są spełnione - powiedział Dombrovskis podczas środowej konferencji prasowej. - To, czego teraz potrzeba, to polityczna wola po stronie greckiej, by zdobyć się na ostatni wysiłek i osiągnąć porozumienie - dodał.

"Piłka po stronie greckiej"

W czwartek w Luksemburgu spotykają się ministrowie finansów strefy euro. Pierwszym punktem spotkania jest temat pomocy dla Grecji. - Myślę, że ta część spotkania będzie dość krótka - powiedział nieoficjalnie wysoki rangą unijny urzędnik. Zwrócił on uwagę, że obecny program pomocowy wygasa z końcem czerwca, tymczasem po ewentualnym porozumieniu politycznym będzie jeszcze bardzo dużo do zrobienia. - Potrzeba czasu na procedury parlamentarne - powiedział. - W większości krajów zajmie to ok. tygodnia, może dzień lub dwa krócej - podkreślił. Urzędnik ocenił, że "piłka jest po stronie greckich władz", a wierzyciele zrobili już duże ustępstwa. Mimo to między stronami są różnice, "nie tylko w sferze fiskalnej, ale także jeśli chodzi o zmiany strukturalne, jak np. system podatkowy czy emerytalny". Urzędnik zaznaczył, że wierzycielom zależy na średnio- i długoterminowej stabilności systemu fiskalnego Grecji. Dodał, że "centralny scenariusz" zakłada osiągnięcie porozumienia.

Historyczna konieczność

Grecki bank centralny ostrzegł dzisiaj, że jeśli negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami nie powiodą się, Grecja znajdzie się na "bolesnym kursie" prowadzącym z początku do bankructwa kraju. Jednocześnie ministrowie finansów strefy euro poinformowali dziś, że są przeciwni redukcji greckiego długu. Wcześniej taką opcję rozważał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jeden z wierzycieli Aten.

- Z zasady jesteśmy przeciwny umarzaniu długów. Jesteśmy zmotywowani, aby trzymać się ram uzgodnionych przez eurogrupę - powiedział w środę szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Dodał, że szanse na osiągnięcie porozumienia przed czwartkiem są "bardzo małe".

Bank Grecji podkreślił w raporcie na temat polityki monetarnej, że "wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić".

- Porozumienie pozwoliłoby Grecji na korzystanie ze sprzyjającego środowiska gospodarczego na świecie oraz z programu luzowania ilościowego EBC - napisano w raporcie. - Obecnie naszym głównym priorytetem jest jak najszybsze stworzenie warunków, które umożliwiłyby greckiej gospodarce korzystanie z dogodnego globalnego środowiska gospodarczego (...) oraz przyspieszenie trwałego powrotu na globalne rynki kapitałowe - dodano.

Nowa fala recesji

Bank zakomunikował, że Grecji grozi nowa fala recesji i przewiduje, iż obecne spowolnienie gospodarcze nabierze tempa w drugim kwartale tego roku. Gospodarka Grecji zaczęła rosnąć w zeszłym roku po latach zdławienia przez drastyczne środki oszczędnościowe, lecz w pierwszym kwartale br. odnotowała ujemny wzrost; PKB spadło o 0,2 proc. rok do roku. Jak poinformował bank centralny, trwający kryzys spowodował odpływ depozytów o wartości 30 miliardów euro w okresie od października do kwietnia.

Obawy Londynu

Na raport greckiego banku zareagował Londyn. Jak poinformowała dzisiaj rzeczniczka premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, rząd brytyjski przyspieszył przygotowania do ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro. Rząd badał potencjalny wpływ Grexitu na biznes, sektor bankowy i finansowy oraz branżę turystyczną.

Rzeczniczka dodała, że opuszczenie eurolandu przez Grecję stanowiłoby poważne zagrożenie ekonomiczne dla Wielkiej Brytanii.

Impas w negocjacjach

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii rządu Ciprasa - jeśli przystanie na warunki MFW, a jej dług nie zostanie zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę również nie będzie w stanie zrównoważyć swych finansów. Według premiera rządu Aleksisa Ciprasa załamanie w niedzielę kolejnej rundy rozmów z wierzycielami jest wynikiem postawy MFW domagającego się od Aten radykalnych reform, w połączeniu ze stanowiskiem krajów unijnych, które nie chcą się zgodzić na redukcję greckiego długu.

Autor: tol / Źródło: PAP, Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl