Testament założyciela firmy Ikea. Dzieci miliardera dostaną tylko połowę majątku

Ze świata

Sklep Ikea w LublinieIKEA
wideo 2/2

Majątek jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Ingvara Kamprada, założyciela sieci Ikea, zostanie podzielony zgodnie z ujawnionym testamentem. Połowę miliarder przepisał dzieciom, a resztę - fundacji wspierającej przedsiębiorczość.

Majątek Ingvara Kamprada w 2017 roku szwajcarski magazyn ekonomiczny "Bilan" szacował na 362 mld koron, czyli ok. 46 mld dolarów. Nieco więcej, na 58,7 mld dolarów, majątek zmarłego w styczniu założyciela Ikei został oceniony przez agencję Bloomberg. Dawało mu to 8. miejsce na liście najbogatszych.

Połowa majątku ma trafić do czwórki dzieci - wynika z testamentu miliardera, do którego dotarły szwedzkie media.

Pozostała część zostanie przekazana fundacji, która działa w Norrland (północna Szwecja) na rzecz edukacji i rozwoju biznesu.

Jak mówi Per Heggenes, dyrektor Ikea Foundation, w rozmowie z dziennikiem "Dagens Nyheter", który jako pierwszy opisał testament, Kamprad od zawsze był zainteresowany tym regionem i często go odwiedzał. Znane jest też jego zaangażowanie w rozwój gospodarczy innych regionów Szwecji.

Już wcześniej Bloomberg zauważał, że ze względu na skomplikowaną strukturę firmy, która w zamyśle Kamprada miała zapewnić jej trwałość, jego spadkobiercy nie obejmą bezpośredniej kontroli nad Ikeą.

W efekcie spadkobiercy przejmą kontrolę nad mniejszą Ikano Group, działającą w obszarze finansów, nieruchomości, przemysłu i sprzedaży. Całkowite aktywa spółki w 2016 roku wyniosły ok. 10 mld dolarów.

Tymczasem, jak pisał Bloomberg, większość sklepów Ikea należy do zarejestrowanej w Danii Fundacji Stichting Ingka, a znaki towarowe, marki - do zarejestrowanej w Liechtensteinie Fundacji Interogo. Członkowie rodziny Kamprada wchodzą w skład rady nadzorczej Fundacji Interogo, ale stanowią jej mniejszość.

Napisany odręcznie testament jest datowany na 2014 rok i mieści się na jednej stronie kartki papieru. Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia 2018 r. w wieku 91 lat.

Autor: ps//dap / Źródło: The Local, Bloomberg, Dagens Nyhete

Źródło zdjęcia głównego: IKEA