Ze świata

Ikea wycofuje miliony komód. Po śmierci trojga dzieci

Ze świata


Amerykański oddział firmy Ikea zdecydował o wycofaniu milionów egzemplarzy popularnych komód Malm. Klienci nie posłuchali zaleceń producenta i nie przytwierdzili ich do ścian. W wyniku tego w USA zginęło do tej pory już troje dzieci. Dokładnie ten sam model komody sprzedawany jest także na rynku polskim. Ikea nie ma jednak zamiaru wycofać ich ze sprzedaży.

- Te komody nie będą wycofane z rynku polskiego, jak również pozostałych krajów poza USA i Kanadą - poinformowała w rozmowie z tvn24bis.pl Agata Czachórska, specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej polskiego oddziału firmy Ikea.

Inne standardy

Przyczyną odmiennych decyzji jest fakt, że w USA funkcjonują inne normy.

Standardy bezpieczeństwa ASTM (Standard Safety Specification for Clothing Storage Units) dotyczy mebli wolnostojących, które służą do przechowywania ubrań. Są one dobrowolne, sprzedawca może natomiast zrezygnować ze sprzedaży produktu.

- Wycofanie produktu w Ameryce Północnej, gdzie zdarzył się wypadek, jest jednym z wyników dialogu między Ikea w USA i Kanadzie oraz lokalnymi organizacjami konsumenckimi. Wycofanie opiera się na dobrowolnej normie ASTM funkcjonującej na rynku północnoamerykańskim. Komody Ikea, tak jak wszystkie produkty Ikea, spełniają wszystkie obowiązujące standardy stabilności w Ameryce Północnej, UE i innych części świata - wyjaśniała Czachórska w korespondencji z tvn24bis.pl.

W Polsce obowiązują nas standardy unijne, których zastosowanie - w odróżnieniu do amerykańskich - jest obligatoryjne. Jak zaznaczyła Agata Czachórska, wszystkie sprzedawane przez Ikeę meble spełniają europejski standard bezpieczeństwa (EN 14749).

Zgodnie z instrukcją

Przedstawicielka sklepu Ikea zaznaczyła, że przypadki śmiertelne nigdy nie pojawiły się na rynkach innych niż amerykański. Zwróciła także uwagę na instrukcję montowania i mocowania mebli. Oprócz tego specjalne wskazówki znaleźć można także na stronie internetowej.

- Na żadnym z rynków nie otrzymaliśmy informacji o incydentach dotyczących prawidłowo przymocowanych komód - przekazała przedstawicielka Ikei.

- To po stronie klienta leży odpowiedzialność, by postępował zgodnie z załączoną instrukcją - wyjaśniła Czachórska.

Troje dzieci nie żyje

Decyzja o wycofaniu została podjęta za Oceanem, bo zdarza się, że komody Ikei przewracają się. Do takich przypadków dochodzić może w przypadku, gdy mebel nie jest przymocowany do ściany. Z podobnym incydentem wiąże się śmierć dwójki małych dzieci. W odpowiedzi na to, Ikea zdecydowała się wprowadzić w czerwcu 2015 roku kampanię informacyjną, w której zalecała, aby klienci stosowali specjalne zabezpieczenia mebla poprzez przymocowanie go do ściany.

Program prawdopodobnie nie przyniósł skutku, ponieważ - po trzecim przypadku śmierci - szwedzki producent mebli zdecydował się ostatecznie na wycofanie produktu w Stanach Zjednoczonych.

„Ogłaszamy dzisiaj wycofanie produktu z powodu ostatniego przypadku śmierci trzeciego dziecka. To jasne, że w domach klientów wciąż znajdują się niezabezpieczone meble i wierzymy, że podjęcie dalszych kroków to najlepsza rzecz, jaką można zrobić” - czytamy w wydanym w poniedziałek oświadczeniu firmy.

Szczegóły dotyczące śmierci trzeciego z dzieci nie zostały ujawnione.

Komoda Malm

Zwrot kosztów

Ikea oznajmiła, że pozostaje w „bliskim kontakcie” z Komisją Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (ang. Consumer Product Safety Commission), która pomaga w procesie wycofywania produktów, które budzą ryzyko. Jak pisze CNN, CPSC odmówiła jednak komentarza. „Philadelphia Inqurier” podał informację, że firma zaoferuje klientom zwrot kosztów zakupu mebla. Rzeczniczka amerykańskiego oddziału Ikei, Mona Liss powiedziała, że szczegóły zostaną podane we wtorek rano. W programie naprawczym z 2015 roku, który firma wypracowała po przypadkach śmierci dwójki dzieci, nie przewidziano przeróbek w projekcie mebla czy też całkowitego wycofania go z rynku.

Zaoferowano wówczas dodatkowo specjalny zestaw, który dołączono do szafek. Miał on umożliwić przymocowanie szafki do ściany w sytuacji, gdy klient nie użył tych elementów zaraz po zakupie. Bezpłatne zestawy do mocowania na ścianie można było odebrać w sklepie, bądź też zamówić online. W specjalnych broszurach, które przedstawiają wskazówki dotyczące montażu komody, firma za pomocą obrazka przypomina nabywcom, że mebel należy przymocować do ściany.

Niebezpieczne meble

W USA łącznie zanotowano 14 wypadków związanych z komodą Malm. Jak podaje CNN, odnotowano trzy inne przypadki śmierci związane z pozostałymi meblami Ikei, pierwszy - w 1989 roku.

To kolejny cios wizerunkowy dla szwedzkiej firmy w ostatnim czasie. W styczniu, jedna z organizacji pozarządowych oskarżyła Ikeę o rzekome „nielegalne i krzywdzące warunki pracy” w fabrykach, które produkują wyposażenie kuchni oraz kilku innych sprzedawców. Miesiąc później, Europejscy politycy oskarżyli firmę o unikanie zapłaty ponad 1 mld dol. podatków. Ikea odrzuciła jednak te zarzuty.

Zobacz: miliony słodyczy wycofane

Plastik znaleziony w batoniku. Mars wycofuje ze sklepów miliony słodyczy
Plastik znaleziony w batoniku. Mars wycofuje ze sklepów miliony słodyczyTVN24 BiS

Autor: ag//km//ms / Źródło: CNN Money, Philadelphia Inquirer, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości