Ikea szykuje się do wyprzedaży. W Polsce też

Ze świata

wikipedia/(CC BY 3.0 DE) | High ContrastTransakcja jest warta 900 mln euro - informuje Bloomberg

Sieć Ikea, największy na świecie sprzedawca mebli, planuje sprzedać za ok. 900 mln euro parki handlowe w sąsiedztwie swoich sklepów - informuje Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Pod młotek pójdą również centra handlowe w Polsce.

Ikea zatrudniła firmę doradczą Cushman & Wakefied, która pomoże szwedzkiej sieci w sprzedaży aktywów - poinformowały Bloomberga dwie osoby proszące o zachowanie anonimowości, ponieważ sprawa jest poufna.

Nowa strategia

Rzeczniczka Ikei Josefin Thorell potwierdziła, że meblowy gigant planuje sprzedać 27 parków handlowych w Europie. Nie chciała zdradzić, ile wyniesie wartość transakcji, ale jak ujawnił Bloomberg może to być suma ok. 900 mln euro. 12 z parków przeznaczonych na sprzedaż znajduje się w Niemczech, pozostałe rozproszone są w Polsce, Szwecji, Francji, Szwajcarii i Czechach - dodała Thorell. W rękach Szwedów pozostanie jeszcze 25 europejskich parków. Plan jest związany ze strategią Ikei, która chce utrzymać w swoich rękach tylko te nieruchomości, które pozwolą sieci na współpracę z lokalnymi najemcami i stworzenie "inspirujących i przyjaznym rodzinom miejsc spotkań".

- Sprzedajemy te parki, które nie pasują do naszej wizji - powiedziała rzeczniczka. - Nie sprzedajemy wszystkiego - zaznaczyła.

Autor: tol/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/(CC BY 3.0 DE) | High Contrast